Cum a reacţionat Elise Mertens, după ce a învins-o pe Simona Halep la Madrid

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 04 mai 2021, ora 17:49,
Mutua Madrid Open, Tennis, La Caja Magica, Madrid, Spain – 03 May 2021

Simona Halep a părăsit turneul de tenis de la Madrid, după ce a fost învinsă îm faza optimilor de finală de către belgianca Elise Mertens.

După ce a luat primul set cu 6-4, Simona Halep le-a pierdut pe următoarele cu 5-7, 5-7 la capătul unei întâlniri care a durat 2 ore şi 36 de minute.

Simona Halep -Elise Mertens. Foto: Profimedia

La finalul jocului de azi, Elise Mertens a oferit şi priama reacţie. Acesta a recunoscut că a avut parte de un adevărat duel cu Simona Halep, pe teren.

,,Sunt foarte fericită cu această performanță, a fost o adevărată bătălie, sunt cu adevărat încântată.

Elise Mertens. Foto: Profimedia

Trebuie să-mi revin acum, sunt foarte bucuroasă să fiu pentru prima oară în sferturi la Madrid. Nu am prea mult timp ca să sărbătoresc după acest succes, următorul meci este aproape.”, a declarat Mertens, după victoria cu Halep.

În faza sferturilor de finală, Elise Mertens va juca în compania Arynei Sabalenka, care a trecut în optimi de Pegula, scor 6-1, 6-2.

Turneul de la Madrid, finanţat de către Ion Ţiriac, a început pe data de 29 aprilie şi se va încheia cu finala care se va disputa în ziua de 8 mai.

Citeşte şi Simona Halep, despre avantajul pe care îl are la turneul de la Madrid: ,,Am o armă în plus! Fac bine când calc pe aici”