Simona Halep îşi apără titlul la Roma! „Nu este nicio presiune”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 07 mai 2021, ora 18:41,

Simona Halep se întoarce la Roma, turneu pe care l-a câştigat anul trecut, în toamnă. Cele mai bune 40 de jucătoare ale lumii vor lua startul la turneul de la Foro Italico.

Turneul desfăşurat în perioada 10-16 mai este ultimul important înainte de Roland Garros. Simona este a treia favorită a competiţiei, după Ashleigh Barty şi Naomi Osaka. La Roma va juca şi Serena Williams, după ce a sărit peste turneul patronat de Ion Ţiriac la Madrid.

În capitala Spaniei, Halep a fost eliminată în optimi după ce a pierdut în faţa belgiencei Elise Mertens.

Simona Halep a învins-o pe Karolina Pliskova în finala disputată anul trecut la Roma. Halep a mai disputat şi două finale la Foro Italico, în 2017 şi 2018. Pe ambele le-a pierdut în faţa Elinei Svitolina.

halep
sursa foto: Profi Media Images

„E o presiune pentru că sunt deținătoarea trofeului, dar nu mă gândesc la acest lucru. După perioada asta în care mi-a fost destul de greu, mai ales mental, vreau doar să joc mai bine tenis și să fiu concentrată pe toată durata meciului. Rezultatul va veni dacă voi fi la un nivel destul de ridicat. La Madrid e altitudine și mingea zboară mult mai mult, iar la Roma e zgură adevărată și am sentimentul că poți să alergi mult, poți să deschizi terenul mai bine. Ambele turnee îmi plac foarte mult. Îmi place mult mai mult când sunt fanii prezenți la meciuri și chiar le-am simțit lipsa, e o energie în plus, o energie frumoasă”, a spus Simona Halep la Digi Sport.

WTA Roma este un turneu de categorie 1000 și are un fond de premiere, anul acesta, de 1.835.490 de euro.

Următorul turneu important, Roland Garros, se va disputa în acest an în perioada 30 mai – 12 iunie 2021.

Organizatorii au anunţat că studiază posibilitatea de a permite accesul spectatorilor în limita a 25% din capacitatea arenei, începând cu meciurile din optimi.

CITEŞTE ŞI: Decizia luată de Simona Halep! Are un nou antrenor după separarea de Apostu-Efremov