VIDEO | Simona Halep, în mare formă la Stuttgart! Numărul 3 WTA, victorie fără emoţii în faţa Vondrousovei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 22 aprilie 2021, ora 19:03,
Simona Halep, Sursa Foto: Profimedia Images

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Stuttgart, după ce a învins-o în primul meci pe tenismena din Cehia, Marketa Vondrousova.

După ce a revenit pe terenul de tenis, în urma accidentării la umăr de la Miami, Simona Halep s-a impus în meciul cu Vondrousova în două seturi.

Numărul 3 WTA a câştigat meciul din optimi cu scorul de 6-1, 6-3, la capătul unei întâlniri care a durat doar 56 de minute.

Dacă în primul set al jocului, Halep s-a impus fără mari probleme, în setul secund sportiva din Cehia a încercat revenirea, însă munca depusă nu a fost de ajuns pentru a întoarce scorul partidei.

Sursa foto: Profimedia Images

După ce a trecut de Vondrousova, în faza optimilor de finală, Numărul 3 WTA va juca în compania învingătoarei duelului dintre Belinda Bencic şi Ekaterina Alexandrova.

Turneul de la Stuttgart, primul pentru Simona Halep după accidentare, a început pe data de 19 aprilie şi se va încheia în ziua de 25 a acestei luni.

Citeşte şi Simona Halep, gata de primul trofeu al anului: “Mă simt mult mai bine. Nu am mai avut dureri!”