Sepsi Sfântu Gheorghe, cu un pas și jumătate în finala Cupei României! Victorie zdrobitoare cu Poli Iași

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 24 iunie 2020, ora 21:55,
sepsi iasi
sepsi iasi

Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat meciul de pe teren propriu cu Politehnica Iași, scor 5-1, în manșa tur din semifinalele Cupei României.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 5, când Andrei Cristea a transformat un penalty îndelung contestat de către gazde.

În urma acestei faze, antrenorul lui Sepsi, Leo Grozavu, a fost eliminat de către arbitrul Ovidiu Hațegan pentru proteste.

Pauză, 1-1Andrei Cristea a înscris pentru Poli din penalty. Achahbar a egalat pentru gazde.#PutemPentruPoli

Publicată de FC Politehnica Iasi pe Miercuri, 24 iunie 2020

Până la pauză, echipa din Sfântu Gheorghe a egalat prin Anass Achahbar (25′).

În repriza a doua, parcă a fost o singură echipă pe teren. Poli Iași n-a reușit niciun șut pe poartă!

Lorand Fulop (52′), Anass Achahbar (75′), Nicolae Carnat (80′) și Goran Karanovic (87′) au asigurat o victorie confortabilă pentru Sepsi și calificarea virtuală în finala Cupei României.

Returul va avea loc peste o săptămână, la Iași. Cealaltă semifinală a Cupei este Dinamo – FCSB.