Revoltă la Poli Iași, după eșecul la scor din Cupă! Comunicatul conducerii. „Nu se poate așa ceva”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 24 iunie 2020, ora 23:07,
sepsi poli iasi

Politehnica Iași a fost umilită în manșa tur din semifinalele Cupei României: 1-5 cu Sepsi Sfântu Gheorghe. Într-o acțiune fără precedent, conducerea clubului a emis un comunicat dur în care își ‘desființează’ practic jucătorii și antrenorul.

Poli Iași a deschis scorul în minutul 5, când Andrei Cristea a transformat un penalty îndelung contestat de către gazde.

Până la pauză, echipa din Sfântu Gheorghe a egalat prin Anass Achahbar (25′).

În repriza a doua, parcă a fost o singură echipă pe teren. Poli Iași n-a reușit niciun șut pe poartă!

Lorand Fulop (52′), Anass Achahbar (75′), Nicolae Carnat (80′) și Goran Karanovic (87′) au asigurat o victorie confortabilă pentru Sepsi și calificarea virtuală în finala Cupei României.

Este drept că această competiție, Cupa României, este supranumită competiția KO, dar renumele vine de la faptul că echipele mici vin și crează surprize, scoțând din cursă formațiile cu pretenții. Din păcate, pentru ai noștri, KO-ul a fost unul efectiv. Fiindcă veni vorba, fără efectiv în teren să emită pretenții, nici nu se putea altfel! Ultima jumătate de oră a acestui meci trebuie uitată cât mai repede. Nu se poate așa ceva!„, este comunicatul Politehnicii Iași.

La secțiunea comentarii, mai mulți fani au cerut demisia antrenorului Mircea Rednic și a președintelui Ciprian Paraschiv.