Săptămâna „meciurilor nebune” în Europa! Salzburg, revenire de senzație cu Lazio

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 13 aprilie 2018, ora 00:18,
Salzburg
Salzburg

După ce Barcelona a eliminat-o pe Roma în Champions League, iar Juventus a fost la un pas de o surpriză imensă cu Real, „meciurile nebune” au continuat și joi seara, în Europa League.

Salzburg a făcut un meci extraordinar cu Lazio și s-a calificat în semifinalele Europa League, după 4-1 pe teren propriu. A fost o partidă în care toate golurile s-au marcat în 21 de minute. În tur, Lazio se impusese cu 4-2, iar echipa lui Ștefan Radu trebuie să-și revină repede: în următoarea etapă din Serie A are marele derby cu Roma.

Marseille, 5 goluri cu Leipzig

Marseille a demonstrat din nou că e o forță pe teren propriu și a eliminat-o pe Leipzig, după 0-1 în tur. A fost 5-2 pentru echipa lui Rudi Garcia, care a fost condusă încă din minutul 2, după reușita lui Bruma. Marseille a avut 3-1 la pauză, Leipzig a înscris din nou, însă Payet a făcut 4-2, iar Sakai avut ultimul cuvânt și OM s-a calificat spectaculos în semifinalele Europa League.

La calificare a visat și Sporting, echipa care a eliminat-o pe FCSB din Champions League. După 0-2 la Madrid, cu Atletico, Sporting a bătut cu 1-0 pe Alvalade (gol Montero), insuficient însă pentru a împinge meciul în prelungiri.

CSKA Moscova putea să producă și ea o surpriză mare, în fața celor de la Arsenal. Nici rușii nu au abandonat lupta: învinși în tur cu 1-4, cei de la CSKA au condus cu 2-0 la Moscova, însă Welbeck a adus liniștea pentru londonezi, în minutul 75. Apoi, Ramsey a egalat în prelungiri (2-2).

Rezultatele serii în Europa League:

CSKA Moscova – Arsenal 2-2 (’39 Chalov, Nababkin / ’75 Welbeck, ’90+2 Ramsey)

Marseille – Leipzig 5-2 (‘6 Ilsanker – aut., ‘9 Sarr, ’38 Thauvin, ’60 Payet, ’90+4 Sakai / ‘2 Bruma, ’55 Augustin)

Salzburg – Lazio 4-1 (’56 Dabbur, ’72 Haidara, ’74 Hwang Hee-Chan, ’76 Lainer, ’90+4 Sakai / ’55 Immobile)

Sporting – Atletico 1-0 (’28 Montero)

Echipele calificate în semifinalele Europa League: Arsenal, Marseille, Salzburg, Atletico Madrid

Europa Leaguecalificare SalzburgSporting AtleticoSalzburg LazioLazio SalzburgMarseille LeipzigCSKA Arsenal