S-a aflat adversara Simonei Halep în sferturile de la Australian Open! Știm și ora disputei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 27 ianuarie 2020, ora 08:34,
simona-halep

Anett Kontaveit din Estonia este rivala româncei pentru un loc în semifinalele turneului australian. Baltica a învins-o pe poloneza Swiatek după un meci de două ore și 45 de minute.

Organizatorii au stabilit ca disputa din sferturi să aibă loc marți noapte, la ora 2:00. Kontaveit are 24 de ani și este în acest moment pe poziția a 31-a în clasamentul mondial. Calificarea în sferturile de la Australian Open reprezintă cea mai bună peformanță de până acum a sportivei estoniene în turneele de Grand Slam. Halep și Kontaveit se întâlnesc pentru a treia oară în circuitul WTA.

În ambele dueluri de până acum, Simona s-a impus clar. Partidele au avut loc în 2017 la Roma și Miami și s-au încheiat cu victorii în două seturi pentru româncă. Până să ajungă în sferturile actualei ediții a Australian Open, Kontaveit a reușit o victorie incredibilă în fața Belindei Bencic, elvețianca reușind să câștige un singur game în respectiva confruntare.