România U21 putea mai mult cu Olanda U21: ,,Am fost timoraţi în prima repriză! N-a fost seara lui Moruţan”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 25 martie 2021, ora 01:59,
Romania u21, morutan, matan

România U21 a jucat primul meci la Campionatul European de tineret din Ungaria, împotriva reprezentativei de tineret a Olandei.

Scorul la finalul celor 90 de minute disputate între România U21 şi Olanda U21, pe arena Bozsik, din Budapesta, a fost de 1-1.

Golurile partidei au fost marcate de Andrei Ciobanu, în minutul 20, pentru ,,tricolori”, respectiv Perr Schuurs, în minutul 16, pentru olandezi.

Sursa foto: Profimedia Images

Mihai Stoichiţă, director tehnic la FRF, a vorbit la finalul jocului despre prestaţia echipei de tineret. Acesta este de părere că elevii lui Adi Mutu ar fi putut mai mult în partida cu jucătorii antrenaţi de van de Looi.

,,Nu e important ce am analizat eu, ci să le acordăm încredere acestor băieţi. Putem mai mult decât în seara asta. Am fost timoraţi în prima repriză, dar încet, încet, Mutu a pus la punct lucrurile, probabil în vestiar, la pauză. Scopul este să dăm jucători la echipa naţională, dar iată că putem mai mult şi fără cei care au ajuns la naţionala mare şi poate ar fi fost titulari acum.

Mutu a procedat foarte inteligent, pentru că i-a obligat să atace doar din zona laterală. Au fost periculoşi la fazele fixe, dar Mutu a sesizat bine şi l-a tras pe Ganea să apere zona. Avem un portar foarte bun, fundaşi centrali care au joc aerian foarte bun, nici nu ştiu dacă au avut ocazii de gol în a doua repriză.

N-a fost cea mai bună seară a lui Moruţan, dar este un punct forte al echipei noastre. Ei ne-au studiat bine şi ştiind că Moruţan e periculos, l-au controlat tot timpul. Au pus om la el, dublat tot timpul ca să nu beneficieze de calităţile excelente pe care le are. Ne gândim doar la victorie cu Ungaria, iar aceşti jucători de creaţie, de fantezie, sunt foarte importanţi.”, a declarat Mihai Stoichiţă, pentru Telekomsport.

Pentru România U21 umează meciul cu Ungaria U21, care se va disputa sâmbătă, tot pe arena Bozsik, din Budapesta.

Sursa Foto: Profimedia Images

Citeşte şi VIDEO | România U21 a debutat la Europeanul de tineret cu un egal! Andrei Ciobanu a înscris un eurogol