VIDEO | România U21 a debutat la Europeanul de tineret cu un egal! Andrei Ciobanu a înscris un eurogol

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 25 martie 2021, ora 00:51,
Romania u21 olanda u21 morutan

România U21 a debutat la Campionatul European de tineret din Ungaria, împotriva reprezentativei de tineret a Olandei, scor 1-1.

Golurile partidei dintre România U21 şi Olanda U21 au fost marcate de Andrei Ciobanu, în minutul 20, pentru ,,tricolori”, respectiv Perr Schuurs, în minutul 16, pentru olandezi.

Sursa foto: Profimedia Images

Meciul a început foarte bine pentru România U21, iar Olimpiu Moruţan a avut prima ocazie a meciului în minutul 4. Acesta a şutat la colţul scurt, dar fără să pună prea mari probleme olandezilor.

Minutul 16 aduce un corner pentru Olanda U21, iar jucătorii lui van de Looi deschid scorul, prin lovitura de cap a lui Schuurs.

Scorul nu a fost foarte mult în defavoarea României U21. În minutul 20 Andrei Ciobanu execută impecabil o lovitură, direct în vinclu şi duce scorul la 1-1.

Până la pauză nu au mai fost ocazii majore, iar prima repriză s-a încheiat 1-1.

Repriza a doua a meciului a început din nou bine pentru România, iar în minutul 66 Alex Paşcanu a reluat cu capul periculos, dar portarul olandezilor a respins incredibil.

Meciul în continuare este unul echilibrat. Arbitrul pune căpăt partidei, iar rezultatul rămâne cel stabilit în prima repriză, scor 1-1.

Sursa Foto: Profimedia Images

În cealaltă partidă a grupei A, Germania U21 a învins-o pe Ungaria U21 cu scorul de 3-0.

În urma acestui rezultat, România se află pe locul 3 în grupa A a turneului care se dispută în Ungaria, după doar o partidă jucată.

De cealaltă parte, Olanda U21 se află pe locul 2 în grupă, în urma jocului disputat în această seară pe arena Boszik.

Citeşte şi EXCLUSIV | Fost internațional român a analizat adversarii României U21 de la EURO 2021: “Greu să ajungem în semifinale”