România s-a calificat la Campionatul Mondial de handbal feminin! „Tricolorele” nu au ratat nicio prezență la turneul final

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 21 aprilie 2021, ora 20:03,
handbal
handbal

Naţionala feminină de handbal a României s-a calificat la Campionatul Mondial.

„Tricolorele” au învins miercuri, în deplasare, reprezentativa Macedoniei de Nord, scor 35-20 (18-10) în manşa retur din faza play-off a competiţiei. În tur, România a câștigat cu 33-22. România rămâne astfel singura echipă din lume prezentă la toate ediţiile Campionatului Mondial.

Principala marcatoare a tricolorelor a fost Moisă, cu 7 goluri. Cristina Neagu a jucat în primele 15 minute ale partidei retur.

Campionatul Mondial din Spania este programat în perioada 1-19 decembrie. La competiție vor participa 32 de echipe.

La precedenta ediţie a Mondialului, în 2019, România a încheiat pe locul 12 în Japonia.