Două românce de bronz la Campionatele Europene! A treia medalie e pe drum

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 23 aprilie 2021, ora 18:31,
Zapasy. Mistrzostwa Europy. 22.04.2021

Sportivele Andreea Ana și Kateryna Zhydachevska au cucerit medaliile de bronz la Campionatele Europene de la Varșovia.

Luptătoarea Andreea Ana a câștigat medalia de bronz după ce a învins-o autoritar pe Katsiaryna Pichkouskaya din Belarus, cu scorul de 12-0, la categoria de 55 kilograme.  După ce a trecut în sferturi de Hilary Ysaline Honorine (Fra), 5-3, și a cedat în semifinale contra Roksanei Marta Zasina (Pol), românca a reușit să își egaleze performața din cadrul întrecerilor europene din 2019, de la București.

Sursa foto: Facebook Federația Română de Lupte

Cealaltă sportivă care a pus România pe podium la concursul continental din Polonia a fost Kateryna Zhydachevska, la categoria 59 kilograme. Sportiva a cucerit medalia de aceeași culoare după o decizie strânsă, 3-3, cu adversara sa din Belarus, Yuliya Pisarenka.

Sursa foto: Profimedia Images

O altă româncă, Krista Incze, vicecampionă europeană la campionatele continentale din urmă cu doi ani de la București, urmează să se lupte și ea pentru medalia de bronz. Confruntarea cu azera Irina Netreba va avea loc vineri seară.

Federația Română de Lupte a postat și ea pe rețelele de socializare un mesaj de apreciere și mulțumire față de performanțele reușite de sportivele care au reprezentat România.