VIDEO | UTA a învins-o pe Astra, la Giurgiu. Arădenii, tot mai aproape de îndeplinirea obiectivului

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 05 mai 2021, ora 13:59,
UTA Arad
UTA Arad

UTA a învins-o pe Astra, în deplasare, cu 2-1, miercuri, în etapa a 6-a a play-out-ului Ligii I.

Nou-promovata a deschis scorul în minutul 21. Miculescu a primit o pasă de la Roger și a șutat din prima, în plasa porții lui Lazar.

Până la pauză, Montini (42) de la Astra și Hora (44) și Peteleu (45+2) au fost aproape de gol.

În minutul 81, Astra a egalat. Merloi a fructificat o pasă a lui Bruno.

Partida nu avea să se încheie cu o remiză, pentru că, în minutul 89, Erico da Silva l-a învins pe portarul Popa, cu o lovitură de cap.

În urma aceste victorii, UTA a acumulat 28 de puncte și a urcat pe locul 9. Astra este pe 11, cu 24 de puncte, într-un clasament provizoriu.

Au evoluat următoarele echipe:

Astra: D. Lazar (M. Popa ’46) – David Bruno, Graovac, Găman, Lamanje – Canadija (Raspopovici ’58), Crepulja, Răduţ – Stahl (Merloi ’72), Montini, D. Gheorghe (V. Gheorghe ’15, Balaure ’58). Antrenor Eugen Neagoe;

UTA: Fl. Iacob – Peteleu (Roumpoulakou ’79), Erico, Fl. Ilie, Şlyakov – Vorobjovas, Miculescu (Ad. Petre ’88) – Roger, Hora (Albu ’62), D. Rusu (Bustea ’79) – Buhăcianu (Antal ’63). Antrenor Laszlo Balint.