VIDEO | Remiză cu goluri la Mediaș. Gaz Metan și FC Voluntari rămân deasupra zonei fierbinți din clasament

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 17 aprilie 2021, ora 19:27,
GazMetan
GazMetan

Partida dintre Gaz Metan și FC Voluntari, meci din cadrul primei runde a play-out-ului, s-a terminat la egalitate, scor, 1-1.

Goluri partidei de la Mediaș au fost marcate de Vlad Morar pentru Gaz Metan și Lukas Droppa pentru FC Voluntari.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 25 după ce mijlocașul Lukas Droppa a deviat șutul lui Ion Gheorghe din lovitură liberă în poarta apărată de Răzvan Pleșca.

Replica gazdelor a venit prin Vlad Morar, atacantul medieșenilor a restabilit egaliatea în minutele de prelungire ale primei reprize.

Formația condusă de Mihai Teja a forțat în partea secundă și și-a trecut în cont câteva ocazii mari de-a trece în avantaj pe tabela de marcaj. Nasser Chamed a lovit transversala după ce a executat o lovitură liberă. Atacantul Ricardo Valente a primit o minge în fața porții, acesta a driblat din scurt dar mult peste poarta lui Rîmniceanu.

Oaspeții puteau pleca cu cele trei puncte puse în joc, lovitura de cap a lui Gabi Tamaș din minutul 87 a trecut puțin pe lângă poarta lui Pleșca, iar rezultatul final a rămas, 1-1.

În urma acestui rezultat de egalitate, Gaz Metan Mediaș este pe locul 5 în grupa de play-out cu 17 puncte în timp ce FC Voluntari este pe 6 cu 16 puncte.

ECHIPELE DE START:

GAZ METAN: Pleşca – Yuri, Baco, Horj – Butean, Chamed, De Moura, Deaconu, Velisar – Plumbuitu, Morar
REZERVE: Buzbuchi, Trif, Romeo, Avram, Pambou, Horşia, Oliveira, Valente, Ciocan

FC VOLUNTARI: Rîmniceanu – Balaur, Tamaş, Armaş – I. Costin, I. Gheorghe, Droppa, Ivanov, Briceag – Betancor, Angelov
REZERVE: Lavin, Satli, Achim, Veiga Varzim, Al. Vlad, Da Veiga Lopes, Garba, Pesic, A. Ilie