VIDEO | Remiză albă la Mediaș! Trupa lui Mircea Rednic, tot mai departe de play-off

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 13 martie 2021, ora 17:34,
FCViitorul1
FCViitorul1

Partida dintre FC Hermannstadt și FC Viitorul, în cadrul rundei a 27-a a Ligii 1, s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

Partida de la Mediaș a început cu oaspeții în atac iar jucătorii pregătiți de Mircea Rednic au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 3 prin Radu Boboc care a trimis lovitură de cap puțin pe lângă poarta lui Cristiano.

Sibienii au cerut în două rânduri penalty prin croatul Drazen Bagaric, în minutele 5 și 18 dar centralul meciului, George Găman nu a indicat punctul cu var.

Elevii pregătiți de Liviu Ciobotariu au avut șansa să deschidă scorul în minutul 54 dupa ce portarul Valentin Cojocaru a iesit greșit la o centrare dar jucătorul constănțenilor a revenit și și-a reparat greșeala. Aias Aosman putea da lovitura pentru gazde în minutul 89 dar șutul său a trecut pe lângă poarta lui Cojocaru iar tabela de marcaj a rămas intactă, 0-0.

În urma rezultatului de egalitate de la Mediaș, FC Hermannstadt rămâne penultima în clasament cu 23 de puncte.

De cealaltă parte, FC Viitorul rămâne pe locul 11 în ierarhie cu 30 de puncte, la 7 puncte distanță de ultimul loc ce asigură prezența în play-off cu patru etape rămase din sezonul regulat. Echipa lui Mircea Rednic mai are de disputat o restanță cu ultima clasată Poli Iași din etapa 23, meci anulat din cauza vremii nefavorabile.

ECHIPELE DE START:

FC Hermannstadt: Cristiano – Belu, Viera, Scarlatache, Opruţ – Addae, Pires – Sebaihi, Oroian, Mayoral – Bagaric.

FC Viitorul: Cojocaru – Boboc, Dobrosavlevici, Mladen, Benzar – Ciobanu, Artean, Matei – Ganea, Tsoumou, Jo Santos.