Reacția lui Leo Grozavu după egalul cu FCSB: ”Am fost mai periculoși azi decât ei”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 10 aprilie 2021, ora 22:33,

Sepsi Sf. Gheorghe și FCSB au remizat scor 1-1, în runda cu numărul 30, ultima din sezonul regulat al Ligii 1.

Golurile au fost marcate de Florin Tănase, pentru FCSB, în minutul 6, în timp ce pentru Sepsi a punctat Pavol Safranko, în minutul 57.

La finalul jocului, antrenorul gazdelor, Leo Grozavu, a declarat că echipa a jucat slab în prima repriză, dar și-a revenit în partea secundă. Per total, s-a arătat mulțumit de egalul scos cu liderul din Liga 1.

”Băieții merită felicitați pentru atitudine, pentru modul în care s-au mobilizat cel puțin în a doua repriză, nu pentru acest punct. Am arătat din nou spirit de luptă, sacrificiu și am fost răsplătiți cu un gol. Cred că am fost mai periculoși azi decât FCSB-ul, dar într-adevăr e o echipă bună. Am luat gol dintr-o fază care nu anunța nimic, o minge ușor de anticipat, o minge pe care am ”lucrat-o”, să zic așa, știam la ce să ne așteptă. Din păcate se întâmplă, dar am reacționat, chiar dacă mai greu.

În prima repriză nu am avut claritate, acțiunile noastre s-au desfășurat destul de anevoios, am dus mingesa greu în careul advers, dar în repriza a doua am reușit să arătăm mult mai bine, mai aproape de ceea ce ne dorim pentru o partidă de play-off.  Am mutat din punct de vedere tactic și echipa a reacționat foarte bine. Cred că am avut situații foarte clare din care puteam să scoatem mai mult”, a declarat Leo Grozavu la finalul jocului.

Referitor la acuzele la adresa arbitrajului, antrenorul lui Sepsi a spus că este un lucru normal în timpul unui meci, când tensiunea atinge cote ridicate.

În febra jocului, fiecare își dorește să câștige, e normal, se mai acumulează tensiune, dar nu a fost vorba de nervi. Cred că suntem destul de civilizați încât să nu depășim o anumită limită. Fotbalul e imprevizibil, iar dacă ne regăsim spiritul de grup pe care l-am pierdut la ultimele două jocuri, cred că suntem o echipă incomodă. Mai mult nu vreau să spun. Vom vedea”, a încheiat în Leo Grozavu.

Sepsi a terminat sezonul regulat pe locul al patrulea în clasament, cu 45 de puncte acumulate în cele 30 de meciuri.