Reacția FRF după scandalul de rasism în care este implicat Sebastian Colțescu: „Vom acționa în consecință!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 09 decembrie 2020, ora 09:17,
coltescu
coltescu

Partida PSG – Istanbul Bașakșehir, ultima din faza grupelor UEFA Champions League, a fost condusă de o brigadă de arbitrii românească, cu Ovidiu Hațegan la centru!

Meciul a fost întrerupt după doar un sfert de oră din cauza faptului că al patrulea arbitru delegat la această partidă, Sebastian Colțescu, a fost acuzat de rasism la adresa unuia dintre membrii din staff-ul turcilor.

Federația Română de Fotbal a reacționat imediat cu privire la evenimentul care a avut loc și promite că va lua măsuri drastice împotriva celui vinovat, dar asta doar după ce UEFA va analiza cazul.

”Federația Română de Fotbal a luat act de cele întâmplate la partida din Liga Campionilor, PSG – Istanbul Bașakșehir, partidă întreruptă în minutul 14, în urma unui incident în care a fost implicat Sebastian Colțescu, cel de-al patrulea oficial al meciului.

Partida nu a mai continuat, iar UEFA va analiza incidentul. Federația Română de Fotbal așteaptă raportul forului de la Nyon pentru a afla exact cele petrecute și pentru a acționa în consecință!

Federația Română de Fotbal se delimitează ferm de orice acțiune sau declarație cu tentă rasistă sau xenofobă!”, se arată în comunicatul celor de la FRF.