Răzvan Oaidă, după ce a jucat pe mai multe posturi cu Dinamo: ,,Nu este confortabil să te muţi dintr-o parte în alta”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 11 februarie 2021, ora 00:10,
Razvan Oaida FCSB real

Derby-ul din Cupa României, dintre Dinamo şi FCSB, disputat în Ştefan cel Mare, s-a terminat cu victoria ,,câinilor”, scor 1-0.

Singurul gol al partidei a fost marcat în repriza a doua a meciului, de Adam Nemec, cu o lovitură de cap, în minutul 55, din centrarea lui Paul Anton.

Răzvan Oaidă, mijlocaşul celor de la FCSB, a reacţionat la finalul jocului cu Dinamo şi spune că unul dintre obiective era şi Cupa. Acesta a jucat pe mai multe poziţii în această seară şi spune că nu este confortabil ca un jucător să fie mutat de pe o poziţie pe alta.

,,Consider că am început meciul ezitant, apoi ne-am revenit, am dominat, dar n-am revenit bine de la pauză, ne-au dat gol și am căzut. A fost un obiectiv pentru noi Cupa, dar, ținând cont de perioada aglomerată, era normal să se schimbe jucătorii.

Așa a fost să fie, din păcate nu ne-am calificat, dar trebuie să uităm și să ne concentrăm pe campionat. Am avut o ocazie foarte mare, din păcate n-am tratat-o cum trebuie. Nu pot spune că mi-a sărit mingea, dar n-am tratat faza cum trebuie, am și lovit-o prost.

Nu este foarte confortabil să te muți dintr-o parte în altă, dar eu încerc să-mi fac meseria acolo unde trebuie să joc, asta e meseria mea. Poziția mea e de mijlocaș central, acolo mă simt cel mai bine.”, a declarat Răzvan Oaidă la finalul jocului cu Dinamo

După ce a trecut de FCSB în această etapă a Cupei României, Dinamo ar putea da mai departe peste echipe ca Petrolul, Chindia, Craiova, ,,U” Cluj, UTA Arad sau FC Botoşani.

De cealaltă parte, FCSB a rămas să se lupte doar pentru campionat, acolo unde conduce Liga 1, cu 48 de puncte din 22 de jocuri disputate.

Citeşte şi VIDEO | Sărbătoare în Ștefan cel Mare! Dinamo a eliminat-o pe FCSB din Cupa României. Nemec, eroul ”câinilor”