VIDEO | Sărbătoare în Ștefan cel Mare! Dinamo a eliminat-o pe FCSB din Cupa României. Nemec, eroul ”câinilor”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 10 februarie 2021, ora 23:25,
dinamo
dinamo

Dinamo și FCSB și-au împărțit victoriile în cele două derby-uri disputate în doar o săptămână. După înfrângerea din campionat, ”câinii” și-au eliminat rivalii din Cupă!

După ce au pierdut în Liga 1 cu 0-1, dinamoviștii au învins-o pe FCSB cu același scor, în Ștefan cel Mare.

Nemec a trimis-o pe Dinamo în sferturile Cupei cu o lovitură de cap, în minutul 55, după o centrare foarte bună a lui Anton.

De-a lungul celor 90 de minute, roș-albii au avut o posesie de 54%, în timp ce roș-albaștrii 46%.

Elevii lui Jerry Gane și-au creat 11 ocazii de gol, dintre care 5 au fost șuturi pe spațiul porții lui Vlad, în timp ce formația lui Toni Petrea a avut 7 ocazii, dintre care 4 șuturi pe spațiul porții lui Eșanu.

Echipele de start:

FCSB

• Vlad – Crețu, Haruț, Nedelcu, Panțîru – Vînă, Șut, Perianu – Oaidă, Buziuc, Niță

Rezerve: Udrea, Miron, Coman, Vukusic, Tănase, S. Șerban, Ov. Popescu, Olaru, Pantea

Dinamo

• Eșanu – Sorescu, Puljic, Ehmann, St. Filip – Nepomuceno, Răuță, Anton, Fabbrini – Gueye, Nemec

Rezerve: Kongshavn, Radu, Morsay, Grigore, Bejan, Bani, Gol, Achim, Mihaiu

Dinamo, Dunărea Călărași, Petrolul Ploiești, Chindia Târgoviște și ”U” Cluj sunt echipele calificate în faza următoare a Cupei României.

Mâine, 11 februarie, vor fi stabilite ultimele 3 echipe care vor evolua în sferturile de finală.