PSG va lupta pentru trofeul Ligii Campionilor! Francezii au trecut la scor de Leipzig

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 19 august 2020, ora 00:04,
psg-leipzig-liga-campionilor

PSG s-a impus cu scorul de 3-0 în fața formației RB Leipzig, în semifinalele Ligii Campionilor și a obținut astfel calificarea în marea finală, acolo unde va evolua pentru prima oară în istoria clubului.

Primul gol al meciului a venit în minutul 13. Marquinhos a reluat cu capul o centrare trimisă perfect de Angel di Maria! Fracezii și-au dublat avantajul de pe tabelă în minutul 42. Peter Gulacsi a greșit degajarea, mingea a ajuns la Angel Di Maria după o deviere fină a lui Neymar, iar argentinianul a punctat pentru 2-0. Juan Bernat și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, în minutul 56.

S-a terminat 3-0 pentru PSG, iar francezii vor juca finala Ligii Campionilor cu învingătoarea dintre League, Bayern Munchen și Olympique Lyon, care se întâlnesc miercuri.

Tot astăzi s-au mai disputat și cinci meciuri din preliminariile noului sezon al UCL. Victorii pe linie pentru gazde:

Qarabag – Sileks 4-0
Legia – Linfield 1-0
Dinamo Brest – FC Astana 6-3
Celtic – KR Reykjavik 6-0
Steaua Roșie – Europa FC 5-0