Prima reacție a Simonei Halep, după calificarea în optimile turneului Madrid Open: „Aproape ca la ultimul meci”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 02 mai 2021, ora 19:08,
Simona Halep, Stuttgart 3

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (3 WTA) a recunoscut că meciul cu jucătoarea chineză Saisai Zheng (locul 57 WTA), din turul secund al turneului WTA 1000 Madrid Open, cu premii de 2,5 milioane de euro, a fost asemănător cu cel din runda inaugurală, când a trecut de jucătoarea Sara Sorribes Tormo (46 WTA), din Spania, scor 6-0, 7-5.

A fost un meci greu din nou, a fost aproape la fel ca ultimul meci. A fost o victorie și sunt foarte fericită pentru asta. Am fost concentrată cu adevărat în ultimul ghem şi am vrut să-l termin.

Cred că ea a jucat foarte bine în setul al doilea. Îmi place aici și este o plăcere să mă întorc la Madrid, la Caja Magica. E foarte plăcut să fiu aici. Mă simt ca acasă. Am prieteni și persoane dragi alături de mine„, a declarat Simona Halep, la finalul meciului cu Saisai Zheng.

Sursa foto: Profimedia Images

Simona Halep s-a calificat în turul trei  după ce a învins-o, duminică, în turul secund al competiției, pe jucătoarea chineză Saisai Zheng , scor 6-0, 6-4. Meciul a durat 79 de minute.

În runda următoare, Simona Halep va juca împotriva învingătoarei dintre Elise Mertens (25 ani, Belgia – locul 16WTA) și Elena Rybakina (22 ani, Kazahstan – locul 22 WTA).

Sportiva din Constanța a câştigat de două ori turneul de la Madrid, în 2016 şi 2017. De asemenea, a disputat şi alte două finale, în 2014 și în 2019.

Turneul de la Madrid, finanţat de către Ion Ţiriac, a început pe data de 29 aprilie şi se va încheia cu finala care se va disputa în ziua de 8 mai.