VIDEO | Simona Halep, victorie în două seturi contra chinezoaicei Saisai Zheng. Românca s-a calificat în turul trei la Madrid Open

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 02 mai 2021, ora 18:37,
Tennis Internationals – Mutua Madrid Open 2021, Masters 1000 tennis tournament, madrid

Simona Halep (3 WTA și favorită nr. 3) s-a calificat în turul trei al turneului WTA 1000 Madrid Open, cu premii de 2,5 milioane de euro, după ce a învins-o, duminică, în turul secund al competiției, pe jucătoarea chineză Saisai Zheng (locul 57 WTA), scor 6-0, 6-4. Meciul a durat 79 de minute.

Românca a început perfect meciul și a salvat 3 mingi de break înainte de a câștiga primul game al confruntării. Halep nu i-a dat nicio șansă jucătoarei din China și și-a adjudecat primul set cu 6-0, nu înainte ca Zheng să salveze trei mingi. Primul set a durat 37 de minute.

În setul secund, chinezoaica a avut o tresărire de orgoliu.

La 3-0 pentru româncă, Zheng a câștigat primul ei game, apoi pe al doilea. Simona Halep a revenit și a dus scorul la 5-2. Atunci a avut prima ei minge de meci, pe care a ratat-o, iar chinezoaica a redus din diferență, iar ulterior a reușit al doilea break. La scorul de 5-4, Halep a avut a doua minge de meci, pe care nu a mai ratat-o, câștigând actul secund cu 6-4. Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu de 34.000 de euro şi 120 de puncte WTA.

Simona Halep. Foto: Rob Prange / Spain DPPI / DPPI / LiveMedia (Profimedia)

Simona Halep se calificase în turul doi al turneului organizat de Ion Țiriac, după ce a învins-o, vineri, pe jucătoarea Sara Sorribes Tormo (46 WTA), din Spania, scor 6-0, 7-5. La rândul ei, jucătoarea chineză Saisai Zheng s-a calificat în turul doi, după ce a învins-o pe jucătoarea Magda Linette (locul 48 WTA), din Polonia, scor 6-2, 3-6, 6-1.

Până la meciul de duminică Halep şi Zheng mai fuseseră adversare de două ori, în 2015 la Shenzhen şi în 2018 la Madrid. Românca s-a impus de fiecare dată.

În runda următoare, Simona Halep va juca împotriva învingătoarei dintre Elise Mertens (25 ani, Belgia – locul 16WTA) și Elena Rybakina (22 ani, Kazahstan – locul 22 WTA).

Sportiva din Constanța a câştigat de două ori turneul de la Madrid, în 2016 şi 2017. De asemenea, a disputat şi alte două finale, în 2014 și în 2019.

Turneul de la Madrid, finanţat de către Ion Ţiriac, a început pe data de 29 aprilie şi se va încheia cu finala care se va disputa în ziua de 8 mai.