Prim-plan cu Marin şi Man! Cei doi români, cei mai buni de pe teren în Cagliari – Parma, 4-3

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 18 aprilie 2021, ora 08:32,
Italy: Cagliari vs Parma – Seria A TIM 2020/2021

Cagliari, echipa lui Răzvan Marin, a învins-o cu scorul de 4-3, în prelungiri, pe Parma, formaţia românilor Dennis Man şi Valentin Mihăilă.

După ce echipa lui Răzvan Marin a fost condusă cu 2-0 şi 3-1, în finalul jocului Cagliari a reuşit să întoarcă scorul cu Parm lui Man şi Mihăilă, Marin contribuind decisiv la acest rezultat.

Sursa Foto: Profimedia Images Nella foto:Alberto Grassi

În partida de aseară am avut parte de două goluri româneşti. Primul care a punctat a fost Dennis Man, iar după ce a fost schimbat, la câteva minute a marcat şi Răzvan Marin, care ulterior a mai oferit şi un assist la golul de 3-3.

În urma jocului prestat aseară, în meciul cu Parma, Răzvan Marin a primit cea mai mare notă de la Cagliari, din partea jurnaliştilor italieni, 7 fiind calificativul.

,,A început meciul cu o cadență rapidă, l-a alergat mereu pe adversarul direct Grassi. A crescut și mai mult, l-a amenințat pe Sepe cu un șut din afara careului, iar apoi a găsit golul de 2-3, cel care a trezit-o la viață pe Cagliari.”, au punctat cei de la tuttomercatoweb.com

Sursa Foto: Profimedia Images

Acelaşi calificativ l-a primit şi Dennis Man, care a reuşit un gol superb în repriza a doua a meciului din deplasare cu Cagliari.

,,A început meciul excelent, nu a greșit nimic în primul sfert de oră, apoi a intrat într-un con de umbră.

A marcat apoi un gol fantastic cu stângul, demonstrând din nou ce calități are.”, au scris jurnaliştii.

Sursa Foto: Profimedia Images Nella foto:L’esultanza

Intrat în repriza a doua a jocului, Valentin Mihăilă a primit nota 5 din partea jurnaliştilor italieni.

,,Nu a reușit să fie decisiv pe final cu o ratare imensă. S-a precipitat și a tras la poartă, încercând să obțină glorie personală.

Pe contraatac a venit golul de 4-3 al lui Cerri.

Sursa foto: Massimo Paolone/LaPresse/Profimedia Images

În urma rezultatului de aseară, Parma este tot mai aproape de Serie B, fiind în acest moment pe locul 19 în campionat, cu 20 de puncte acumulate în 31 de jocuri, cu 7 mai puţin decât Torino, prima formaţie peste linie.

Citeşte şi VIDEO | Cagliari a învins-o in extremis pe Parma. Dennis Man și Răzvan Marin au marcat câte un gol