Ce a scris presa internațională după eliminarea României de la EURO: „O farsă pentru echipa lui Mutu!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 31 martie 2021, ora 08:59,
ROMÂNIA U 21

Reprezentativa de tineret a României, condusă de Adrian Mutu, a fost eliminată de la EURO 2021 fără să piardă însă vreun meci în cadrul grupelor!

România U21 și-a luat adio de la turneul final din acest an, la finalul partidei cu Germania. „Tricolorii” mici aveau nevoie de o victorie aseară pentru a obține fără emoții calificarea în sferturi, dar a terminat pe locul al treilea în grupă, la egalitate de puncte cu Olanda și Germania, echipe care au avut însă un golaveraj mai bun.

La finalul partidei dintre România și Germania de la EURO 2021, presa internațională a făcut o scurtă analiză a grupei A. Jurnaliștii italieni au scris despre elevii lui Adrian Mutu că au părăsit turneul fără să cunoască înfrângerea și au căzut în plasa diferenței de golaveraj, care în cele din urmă a decis soarta calificării.

romania u21- mutu
România U21. Foto: Marton Monus/dpa (Profimedia)

„Spania, Olanda şi Germania merg mai departe. România lui Mutu, OUT! Olandezii şi germanii se califică la golaveraj, iar românii îşi iau la revedere de la turneul final fără să piardă. În Grupa A, 3 echipe naţionale au terminat cu câte 5 puncte, dar „portocala” şi Germania au primit răsplata pentru un număr mai mare de goluri marcate.

O farsă pentru echipa lui Mutu, care e eliminată fără înfrângere. Acest 0-0 cu Germania nu a fost suficient pentru români. În celălalt meci, Olanda nu a avut probleme cu Ungaria şi a învins cu 6-1. Echipa gazdă a spus şi ea adio competiţiei.”, au titrat cei de la Gazzetta Dello Sport.

România U21 nu reușește să meargă mai departe în sferturile turneului, asta deși nu a pierdut niciun meci în cadrul grupelor. „Tricolorii” au remizat contra Olandei, scor 1-1, în primul meci, urmând să învingă gazda Ungaria, cu scorul de 2-1, și să termine la egalitate, scor 0-0, ultimul meci de la EURO 2021, contra Germaniei.