Pleșca, erou la Mediaș, în meciul cu FC Botoșani! Portarul Gazului a apărat un penalty

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 24 noiembrie 2019, ora 18:25,
plesca penalty

Gaz Metan Mediaș și FC Botoșani au încheiat la egalitate, 0-0, meciul disputat în etapa a 17-a. Portarul ardelenilor, Răzvan Pleșca, a apărat un penalty.

În minutul 12 al partidei disputate la Mediaș, arbitrul Radu Petrescu a acordat penalty pentru FC Botoșani la un duel între Diakota și Ashkovski, în colțul careului mare.

Rodrigues a executat slab lovitura de pedeapsă, iar Pleșca a reușit să rețină.

De altfel, portarul celor de la Mediaș a mai avut câteva intervenții salvatoare.

În minutul 26, i-a blocat pe Ashkovski și pe Roman, la aceeași fază, în situație de unu la unu!

De partea cealaltă, medieșenii au avut o bună ocazie în minutul 57, când șutul lui Cardoso a fost deviat în bară de portarul Pap.

La Gaz Metan, Pleșca și-a mai salvat o dată echipa în minutul 77, când a respins spectaculos șutul lui Ofosu.

ECHIPELE DE START

Gaz Metan: Pleșca – R. Romeo, Larie, M. Constantin, Velisar – Fofana, Droppa – Olaru, Diakota, Ely Fernandes – Cardoso
Rezerve: A.Popa, Trif, R. Popa, Roșu, Drăghici, Sanoh, Pleașcă
Antrenor: Edi Iordănescu

Botoșani: Pap – Haruț, Miron, Chindriș, Țigănașu – Rodriguez, Papa – Ashkovski, Ebenhofer, M. Roman – Ofosu
Antrenor: Hankic, Holzmann, Cimpanu, Cascini, Moussa, Keyta
Antrenor: Marius Croitoru