VIDEO | Petrescu, îngrijorat că echipa lui nu marchează! „Nu cred că vom câștiga acest campionat”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 09 martie 2020, ora 23:02,
Petrescu Celtic

CFR Cluj a replicat în play-off rezultatul obținut la Mediaș în sezonul regulat al Ligii 1, 0-0. Deși ardelenii au un avans de patru puncte față de FCSB și Universitatea Craiova, Dan Petrescu nu crede că echipa lui va câștiga campionatul.

Gaz Metan, care n-a pierdut niciun meci acasă din septembrie 2019, n-a reușit niciun șut pe poartă împotriva campioanei României.

O situație inedită a fost faptul că Dan Petrescu l-a înlocuit pe mijlocașul Alin Răzvan Fica (18 ani) după doar 24 de secunde de joc. A intrat pe teren Alexandru Păun. Antrenorul CFR-ului a boicotat regula U21 impusă de FRF.

CFR Cluj a avut două ocazii mari în repriza a doua. Mai întâi, Velisar a intervenit în ultimul moment în fața lui Păun, în minutul 69. Apoi, Vinicius a reluat foarte bine cu capul în minutul 75, în urma unei lovituri libere, dar portarul Pleșca a respins mingea în corner.

În minutul 90+2, Ovidiu Hoban a primit al doilea cartonaș galben, pentru un fault la centrul terenului. Dan Petrescu a protestat vehement și a fost avertizat de către arbitrul Găman.

Eram mulțumiți cu victoria, dar până la urmă dacă n-ai primit gol în deplasare și n-ai reușit să marchezi… asta meriți. N-am reușit să creăm prea multe ocazii. Mediaș s-a apărat foarte bine. N-am fost inspirați. Ei n-au contat mai deloc în atac. Sper să joace așa și în celelalte meciuri, cu sacrificiu. N-am înțeles cu ce îi ajută acest punct. Marius Constantin a făcut un meci extraordinar. De fiecare dată când joacă împotriva mea e cel mai bun jucător de pe teren.

Mă îngrijorează că nu marcăm goluri, dar nu numai atacanții trebuie să marcheze. Vinicius a avut astăzi o șansă să înscrie… și Deac. Eu nu cred că vom câștiga acest campionat, sunt prea multe care se întâmplă. N-avem nici noroc, nici altele. N-avem șanse mari, chiar dacă toți ne văd favoriți.

Meciul cu FCSB va fi trist fără spectatori, la fel ca astăzi. Un meci cu dramatism, sigur, cu țipete, cu nervi, ca astăzi. Să vedem cine va avea noroc la final, dar sigur va fi un meci foarte strâns, pe muchie de cuțit„, a spus Dan Petrescu, la finalul meciului de la Mediaș.