VIDEO | Peru – Danemarca 0-1. Portarul nordicilor, omul meciului!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 16 iunie 2018, ora 21:09,
Poulsen
Poulsen

Danemarca a debutat cu o victorie la Campionatul Mondial. Nordicii au trecut cu multă șansă de Peru, scor 1-0.

Sud-americanii au fost mult mai periculoși și puteau deschide scorul în minutul 44: Cueva a ratat însă un penalty acordat după arbitrajul video.

La singura ocazie importantă, Danemarca a dat lovitura prin Poulsen, care a marcat singurul gol al meciului în minutul 59.

Sud-americanii au dominat apoi copios, însă Schmeichel a făcut adevărate minuni, iar în minutul 84 a respins de pe linia porții șutul lui Farfan.

ECHIPELE:

Peru: Gallese – Advincula, C. Ramos, A. Rodriguez, Trauco – Yotun, Tapia (Aquino ’87) – Flores (Guerrero ’63), Cueva, Carrillo – Farfan (Ruidiaz ’85)

Selecţioner: Ricardo Gareca

Danemarca: Schmeichel – Dalsgaard, Christensen (M. Joergensen ’81), Kjaer, Larsen – Kvist (Schoene ’35), Delaney, Eriksen – Jorgensen, Poulsen, Sisto (Braithwaite ’67)

Selecţioner: Age Hareide