Performanță FABULOASĂ! Dinamo s-a calificat în „optimile” Ligii. „Dulăii” vor înfrunta un adversar URIAȘ

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 01 martie 2020, ora 19:43,
dinamo-handbal-masculin

Dinamo, campioana României la handbal masculin, s-a calificat, duminică, în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins formația portugheză Sporting Lisabona, scor 26-24 (14-12), în manșa retur din barajul pentru optimi.

„Dulăii” s-au calificat astfel în premieră în optimile de finală, acolo unde o vor întâlni pe Paris Saint-Germain HB.

Cei mai buni marcatori ai partidei au fost Asoltanei 7 goluri, pentru Dinamo, respectiv Ghionea 5 reușite, pentru Sporting.

A fost un meci cu o încărcătură fantastică. Fiecare echipă a avut câte un jucător care a văzut direct cartonașul roșu. În minutul 18, Dinamo îl pierdea pe Ante Kuduz, care a fost eliminat direct, pentru un fault în apărare asupra portughezului Carneiro. La zece minute distanță pivotul Frade, de la Sporting, a fost și el eliminat pentru un fault nesportiv la Mousavi.

Dinamo reușise să câștige și manșa tur. Câinii s-au impus atunci la un gol, scor 26-25.

Meciurile din optimi se vor disputa între 18-22 martie (turul) şi 25-29 martie (returul).