VIDEO | Panama a rezistat doar o repriză cu Belgia. Gol de senzație reușit de Mertens

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 18 iunie 2018, ora 20:17,
Mertens-Belgia

Naționala Belgiei a câștigat clar meciul cu reprezentativa statului Panama, scor 3-0, în prima confruntare din grupa G a Cupei Mondiale din Rusia. Dries Mertens, atacantul lui Napoli, a reușit unul dintre cele mai frumoase goluri de până acum la turneul final.

În prima repriză s-a remarcat Jaime Penedo, portarul panamez legitimat la Dinamo. Belgia a deschis scorul în minutul 47, când voleul trimis de Dries Mertens a ajuns direct în vinclu.

În minutul 55, Panama a fost aproape să dea lovitura pe contraatac. Fundașul Murillo a ajuns în poziție clară de finalizare, dar șutul său a fost blocat de portarul Courtois.

În minutul 69, Romelu Lukaku a înscris cu capul, din 8 metri, după o fază construită de Hazard și o centrare precisă a lui De Bruyne.

Atacantul lui Manchester United a reușit dubla în minutul 75, cu o scăriță de efect, după o pasă genială a lui Hazard.

Belgia: Courtois – Alderweireld, Boyata, Vertonghen – Meunier, De Bruyne, Witsel (Chadli 90′), Carrasco (Dembele 74′) – Mertens (T. Hazard 83′), R. Lukaku, E. Hazard (cpt). Selecționer: Roberto Martinez.

Panama: Penedo – Murillo, R. Torres (cpt), Escobar, Davis – Gomez – Barcenas (G. Torres 63′), Cooper, Godoy, Rodriguez (Diaz 63′) – Perez (Tejada 74′). Selecționer: Hernan Gomez.

Romelu Lukaku a fost desemnat omul meciului. Peste 43.000 de spectatori au asistat la partida disputată la Soci.

Belgia este neînvinsă în ultimele 20 de meciuri oficiale (15 victorii și 5 egaluri). Ultimul eșec a venit în septembrie 2016, 0-2 împotriva Spaniei.

Tot în grupa G, de la ora 21:00, Anglia va juca împotriva Tunisiei, la Volgograd.