O victorie de milioane! Câți bani au încasat ardelenii după calificarea în primăvara europeană

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 13 decembrie 2019, ora 11:22,
CFR bucurie
CFR bucurie

CFR Cluj a câștigat meciul cu Celtic, scor 2-0, și și-a asigurat prezența în primăvara europeană.

În Gruia, Burcă, minutul 48, și Djokovic, minutul 70, au marcat golurile ardelenilor.

Calificarea în fazele eliminatorii ale Europa League este una dintre cele mai mari performanțe din istoria clubului din Ardeal, iar răsplata jucătorilor va fi pe măsură.

După aventura europeană din acest sezon, formația din Ardeal și-a asigurat 16.23 milioane de euro.

Astfel, pe lângă cei 20.000 de euro pentru cele 4 victorii, jucătorii vor fi recompensați de conducerea clubului cu încă 5.000 de euro pentru calificarea în primăvara europeană.

Bani pe care CFR i-a încasat de la UEFA în Europa League:
  • 2,9 milioane de euro pentru participarea în faza grupelor
  • 2,28 milioane de euro pentru cele 4 victorii (2-1 cu Lazio, 1-0, tur-retur, cu Rennes și 2-0 cu Celtic)
  • 500.000 de euro pentru calificarea în 16-imi
  • 500.000 pentru locul 2 în grupă

Dacă formația din Gruia se va califica în optimile competiției, clujenii vor încasa din partea UEFA încă 1,1 milioane de euro.

Tragerea la sorți a 16-imilor de finală din Europa League va avea loc luni, 16 decembrie, de la ora 14:00.

Vezi și VIDEO | Dan Petrescu și-a anunțat viitorul! ”Am avut oferte din Anglia și Italia”