Norvegia – România, meciul ‘răniților’! Care este situația în echipa nordicilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 10 octombrie 2020, ora 20:20,
romania-norvegia

Norvegia și România se înfruntă duminică, 11 octombrie, de la Oslo, de la ora 19:00, în runda a treia din Liga Națiunilor. Ambele echipe vor să uite de eșecurile din play-off-ul pentru EURO 2020. Norvegienii au jucat 120 de minute, joi, cu Serbia, iar selecționerul Lars Lagerback a anunțat schimbări majore în primul ’11’.

În viziunea specialiștilor, Norvegia este favorită în meciul cu România. La casele de pariuri, o victorie a nordicilor a fost cotată la 1.90. Un succes al ‘tricolorilor’ a primit cota 4.40.

Vedeta Norvegiei, Erling Haaland, a jucat 120 de minute în meciul cu Serbia, fără a impresiona. Rămâne de văzut dacă atacantul Borussiei Dortmund va fi titularizat duminică.

Cum arată Norvegia înainte de meci: răniți de eșec, aceeași echipă din 2019, foarte puține cornere! Detalii despre adversar pe ???????? ? bit.ly/Peluza-Tricolora

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Sâmbătă, 10 octombrie 2020

Ca și România, Norvegia ratat calificarea la EURO de anul viitor. Joi au pierdut acasă, pe același stadion pe care jucăm mâine, cu Serbia. Au fost conduși cu 1-0 din minutul 82, au reușit să revină prin golul lui Normann în minutul 88 și s-a intrat în prelungiri. Milinkovic-Savic a făcut însă “dubla” și a scos nordicii din cursă.

Scandinavii au pierdut 1-2 acasă cu Austria, apoi au zdrobit Irlanda de Nord în deplasare cu 5-1 (ambele în Liga Națiunilor), joi au pierdut cu Serbia. Evoluții oscilanete și aparent greu de tras o concluzie clară. Ce se remarcă însă: au primit gol și au și marcat de fiecare dată, mitul echipei nordice cu faze fixe nu stă în picioare (au avut 1 corner cu Austria și zero în Irlanda de Nord!), preferă verticalizări în construcție directă simplă fără posesie (sub 50% cu Austria și Irlanda de Nord)„, scrie site-ul FRF.

România și Norvegia s-au înfruntat în preliminariile EURO, două remize, 2-2 la Oslo și 1-1 la București în 2019. Din ultimul meci, jucat la noi în țară anul trecut, lipsesc doar fundașii Glesnes (transferat în SUA) și Hovland (Rosenborg), plus atacantul Bjorn Johnsen (ajuns în Coreea de Sud). La noi a dispărut însă jumătate de lot, adică 10 jucători, din cauza accidentărilor sau a opțiunilor selecționerului: Benzar, Nedelcearu, Rus, Anton, Andone, Nistor, Bordeianu, Radu, Mogoș și Florinel Coman.