NEWS ALERT | La ce oră se joacă Simona Halep – Lizette Cabrera!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 06 februarie 2021, ora 14:05,
147629251_2769508373291671_1282013793792293216_n

Primul mare turneu de Grand Slam al anului este programat să înceapă pe data de 8 februarie, la Melbourne, și va dura până pe 21 februarie!

Actualul loc 2 în ierarhia WTA, Simona Halep (29 de ani), a fost eliminată din sferturile turneului de pregătire de la Gippsland Trophy, după ce a suferit un eșec clar în fața rusoiacei Ekaterina Alexandrova, scor 2-6, 1-6. La finalul partidei, tenismena din România a acuzat probleme medicale, astfel că a fost nevoită să se retragă și de la competiția de dublu.

Pentru fostul lider mondial urmează acum partida din turul I al turneului de la Australian Open, contra australiancei Lizette Cabrera (140 WTA, 23 de ani). Organzaitorii marelui Grand Slam al anului au făcut anunțul în ceea ce privește programul disputării primul meci al româncei. Australienii au programat meciul Simonei Halep, luni, de la ora 10, ora României, în primul meci din sesiunea de seară, pe Rod Laver Arena.

Fostul lider mondial are parte de un debut liniștit la Australian Open, deoarece pleacă cu prima șansă în fața adversarei din primul tur al competiției. În turul secund al întrecerii, românca poate da peste Misaki Doi (Japonia, 84 WTA) sau Ajla Tomljanovic (Australia, 69 WTA), iar începând din sferturi îi poate ieși în cale Serena Williams (locul 11 WTA), prima adversară cu adevărat mai tare pentru Simona Halep.