Halep a vorbit despre prima adversară de la Australian Open: „M-am interesat puțin despre jocul ei!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 06 februarie 2021, ora 10:37,
halep
halep

Fostul lider mondial, Simona Halep, a suferit prima înfrângere din acest an, contra rusoaicei Ekaterina Alexandrova și a fost astfel eliminată în sferturile de finală de la Gippsland Trophy!

Primul mare turneu de Grand Slam al anului este programat să înceapă pe data de 8 februarie, la Melbourne, și va dura până pe 21 februarie.

Actualul loc 2 în ierarhia WTA, Simona Halep (29 de ani), a fost eliminată din sferturile turneului de pregătire de la Gippsland Trophy, după ce a suferit un eșec clar în fața rusoiacei Ekaterina Alexandrova, scor 2-6, 1-6. La finalul partidei, tenismena din România a acuzat probleme medicale, astfel că a fost nevoită să se retragă și de la competiția de dublu.

Halep a susținut o conferință de presă înaintea debutului la Australian Open și a vorbit despre accidentarea din partida de ieri, dar și despre viitoarea adversară din turul I din cadrul primului Grand Slam al anului.

Constănțeanca a mărturisit că nu o cunoaște prea bine pe australianca Lizette Cabrera (140 WTA, 23 de ani), dar cu toate acestea a dezvăluit că s-a interesat de stilul de joc al tinerei sportive.

halep roma

„Nu o cunosc, nu am mai jucat împotriva ei și nu știu cum lovește mingea. Dar m-am interesat puțin despre jocul ei. Turul 1 reprezintă întotdeauna o mare provocare. Așa că sunt foarte concentrată și mă voi antrena pentru a fi pregătită la ora meciului!”, a declarat Halep, în cadrul conferinței de presă de la Melbourne.

Fostul lider mondial are parte de un debut liniștit la Australian Open, deoarece pleacă cu prima șansă în fața adversarei din primul tur al competiției. În turul secund al întrecerii, românca poate da peste Misaki Doi (Japonia, 84 WTA) sau Ajla Tomljanovic (Australia, 69 WTA), iar începând din sferturi îi poate ieși în cale Serena Williams (locul 11 WTA), prima adversară cu adevărat mai tare pentru Simona Halep.