Naomi Osaka, prima reacție după ce a aflat că poate da peste Halep în semifinale: „Nu îmi place să joc împotriva ei!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 16 februarie 2021, ora 10:48,
Naomi Osaka- Australian Open-  profimedia-0591263756
Naomi Osaka- Australian Open- profimedia-0591263756

Actualul loc secund în ierarhia mondială, Simona Halep, o va înfrunta pe Serena Williams, în sferturile întrecerii de la Australian Open, astăzi, de la ora 10!

Sportiva din România va avea parte de adversari din ce în ce mai tari la Melbourne, în cursa pentru câștigarea primului mare Grand Slam al anului. În cazul în care se va impune în fața Serenei, pe Simona Halep o așteaptă duelul cu japoneza Naomi Osaka (locul 3 WTA), care a ajuns în penultima fază a competiției în urma succesului în fața lui Su-Wei Hsieh (locul 71 WTA), cu scorul de 6-2, 6-2.

Halep și Osaka s-au mai întâlnit de cinci ori până acum, iar statisticile sunt de partea tenismenei din România. Fostul lider mondial conduce cu 4-1 în meciurile directe, iar acest lucru a făcut-o pe japoneză să declare că nu îi place deloc să joace împotriva româncei, pe care o consideră un adversar incomod.

Sursa foto: Credit Harry How, Profimedia Images

Halep, nu prea îmi place să joc împotriva ei. Este jucătoare cu adevărat dificilă, o jucătoare care returnează mingea de fiecare dată. Pentru mine este cu siguranţă o bătălie psihică şi fizică. Bineînţeles, acelaşi lucru este valabil şi pentru Serena. Ea este Serena, o persoană de care mă simt foarte intimidată când o văd de cealaltă parte a terenului. Dar, da, cred că meciul lor din seara aceasta va fi foarte distractiv, a declarat Osaka, după victoria din sferturi cu Su-Wei Hsieh, potrivit news.ro.