Simona Halep părăsește Australian Open! Serena se impune în două seturi identice

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 16 februarie 2021, ora 12:00,
Sursa foto: Paul Marr (Profimedia Images)

Americanca a avut nevoie de o oră și 23 de minute pentru a obține victoria în fața numărului doi mondial. Halep a reușit să câștige doar șase gameuri în confruntarea din sferturile de finală ale competiției.

FINAL | Simona Halep – Serena Williams 3-6, 3-6

Game 9: Final de meci, Serena se impune identic și în setul secund, 3-6

Game 8: Game alb care o aduce pe Serena la un singur game de victorie, 5-3

Game 7: Serena reușește breakul după ce a avut șase mingi de închide gameul, 3-4

Game 6: Simona greșește o minge importantă și îi permite americancei să egaleze situația, 3-3

Game 5: Forehandul Serenei face din nou ravagii atunci când Simona nu reușește să găsească soluții pentru a evita lovitura adversarei sale. Al patrulea break consecutiv în setul doi, 3-2

Game 4: Seria breakurilor continuă iar Serena clachează din nou pe propriul seriviciu. Greșelile americancei se înmulțesc, 3-1

Game 3: Serena își recuperează breakul după ce a accelerat în schimburile lungi de mingi, 2-1

Game 2: Americanca pare că a pierdut ritmul în meci, iar Simona profită și face breakul, 2-0

Game 1: Game câștigat cu noroc de Simona după ce adversara sa a trimis de 3 ori în fileu și a avut ghinion în momentul în care mingea a căzut în terenul ei după ce a lovit banda fileului, 1-0

SET 2

Game 9: Serena izbutește și ea un game alb și încheie primul set învingătoare, 3-6

Game 8: Game alb al Simonei care rămâne în set, 3-5

Game 7: Americanca reușește fără probleme să câștige gameul pe propriul serviciu și se distanțează la 5-2

Game 6: Serena face din nou breakul, după ce Simona a ratat două execuții la „mustață”, 2-4

Game 5: Serena revine după două gameuri pierdute și are din nou avantaj, 2-3

Game 4: Românca își valorifică de data aceasta serviciul și egalează scorul în primul set, 2-2

Game 3: Rebreak făcut de Halep după greșelile neforțate ale adversarei sale, 1-2

Game 2: Serena face breakul și conduce cu 2-0

Game 1: Serena încheie cu un as primul game din meci, pe care și-l adjudecă, 0-1

SET 1

Sportiva din România a eliminat-o în faza optimilor pe poloneza Iga Swiatek (locul 17 WTA), la capătul unui meci spectaculos, încheiat cu scorul de 3-6, 6-1, 6-4. De partea cealaltă, americanca a prins biletul către sferturile întrecerii în urma victoriei în fața jucătoarei Aryna Sabalenka (locul 7 WTA), cu scorul de 6-4, 2-6, 6-4.

Cele două sportive s-au mai întâlnit până acum de 11 ori, iar bilanțul este în favoarea jucătoarei din Statele Unite, care conduce cu 9-2 în meciurile directe. În ultima înfruntare dintre Simona Halep și Serena Williams, tenismena din România a obținut un succes de răsunet, reușind să cucerească trofeul de la Wimbledon în anul 2019, cu scorul de 6-2, 6-2.

Sursa foto: Profimedia Images, Credit: Allstar Picture Library/Alamy Live News

Învingătoarea din partida de astăzi se va duela în semifinalele de la Melbourne cu Naomi Osaka (locul 3 WTA) și cap de serie numărul 3. Sportiva din Japonia a izbutit să se califice din sferturile de la Australian Open, în urma succesului în fața lui Su-Wei Hsieh (locul 71 WTA), cu scorul de 6-2, 6-2.