Mirel Rădoi, după România – Macedonia de Nord, scor 3-2: ,,A fost un thriller! Ne-a trecut un glonţ pe la cap”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 26 martie 2021, ora 01:24,

România a debutat cu o victorie în preliminariile Campionatului Mondial, care va avea loc în Qatar în 2022, împotriva Macedoniei de Nord, scor 3-2.

Pentru România au marcat Florin Tănase, în minutul 28, Valentin Mihăilă, în minutul 50 şi Ianis Hagi, în minutul 86, respectiv Ademi, în minutul 82 şi Trajkovski, în minutul 83 pentru Macedonia de Nord.

Valentin Mihăilă. Foto: Profimedia

Mirel Rădoi, selecţionerul României, a vorbit la finalul primului meci din campania de calificare la Mondial. Tehnicianul ,,tricolorilor” spune că echipei sale i-a trecut un glonţ pe la cap în acest meci. Radoi mai declară că jocul României dă speranţe pentru viitor doar dacă nu sunt luate în calcul ultimele 10 minute de joc din partida cu Macedonia de Nord.

Chiar a fost un thriller, ni s-a părut că totul e prea ușor, că totul merge prea bine și ne-a trecut un glonț pe la cap, pentru că într-un minut puteam pierde tot ce făcusem 80 de minute. Îl felicit pe Goran Pandev pentru că nu am văzut un fotbalist la vârsta asta să găsești spații atât de repede.

Nu am putut să fiu lângă băieți, Federația a pus la Mogoșoaia pe stâlpii bazei internet ca să mă pot descurca cu băieții. Noi trebuie să fim mereu atenți că se pot întâmpla astfel de lucruri. Felicitări băieților pentru victorie.

Mă bucur că până la urmă am reușit să fiu alături de ei, nu e meritul meu, e cel al staff-ului și al jucătorilor, pentru că eu am făcut mai mult scouting și supervizare.

Mă bucur că e o seară fericire până la urmă, pentru că pur și simplu am avut un black-out total. Îi înțeleg, pentru că și eu am trecut prin episodul Middlesbrough. Am simțit că va fi un meci ca la box, ori noi, ori Macedonia, am și spus către bancă că o să se mai marcheze.

Sursa Foto: Profimedia Images

Dacă ne luăm după cele 80 de minte putem spera, dacă ne luăm după cele două minute, nu putem spera. În momentul de față, Macedonia chiar are jucători care sunt foarte buni, nu degeaba s-au calificat la EURO. Gazonul a fost foarte bun.

A fost o victorie cu Germania când eram eu jucător, dar cu o Germania care nu era motivată, sunt sigur că datele problemei nu vor fi la fel. Am început cu dreptul, felicităr băieților, dar drumul nostru e abia la început. Va trebui să muncim în continuare, dar sunt sigur că băieții vor înțelege și vom îmbunătăți jocul, pentru că Germania te taxează la astfel de greșeli.

Mihăilă a debutat cu mine la tineret, tot cu mine a debutat aici. E un jucător bun și mă baze pe el. În momentul de față trebuie să le pregătim pașii și celorlalți, dar nu înseamnă că vom face asta doar cu jucători ca Valentin Mihăilă sau Florinel Coman.

Cumva, îmi cer scuze și față de Adi pentru că nu i-am lăsat mai mulți jucători. Sumele sunt relative, valoarea jucătorului face diferența.”, a declarat Mirel Rădoi, la finalul jocului cu Macedonia de Nord, pentru ProTV.

În urma rezultatului din această seară, România se află pe locul 2 în grupa de calificare, cu 3 puncte după o singură partidă disputată.

De cealaltă parte, Macedonia de Nord, după eşecul de la Bucureşti, se află pe locul 4 în grupa din care mai fac parte Germania, Islanda, Armenia şi Liechtenstein.

Cum arată clasamentul grupei J, din care face parte şi naţionala condusă de Mirel Rădoi

1. Germania – 3 puncte
  2. România – 3 puncte
  3. Armenia – 3 puncte
  4. Macedonia de Nord – 0 puncte
  5. Liechtenstein – 0 puncte
  6. Islanda 0 puncte

Citeşte şi România, victorie cu emoții împotriva Macedoniei de Nord, la debutul în preliminariile Mondialului din 2022