România, victorie cu emoții împotriva Macedoniei de Nord, la debutul în preliminariile Mondialului din 2022

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 26 martie 2021, ora 00:37,
mihaila-gol-profimedia-0601250986

Naționala de fotbal a României a învins reprezentativa Macedoniei de Nord, scor 3-2, într-un meci disputat joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, la debutul în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022.

Tricolorii au condus cu 2-0 şi au fost egalați într-un interval de două minute. Ianis Hagi a adus victoria cu patru minute înainte de final.

Nord-macedonenii au avut prima ocazie de gol a partidei. În minutul 8 Alioski l-a văzut demarcat pe Nestorovski, dar atacantul a luftat.

După trei minute, Mirel Rădoi a primit o veste teribilă. Florinel Coman a acuzat dureri musculare și a ieșit de pe teren. În locul lui a intrat debutantul Valentin Mihăilă.

Prima ocazie a tricolorilor s-a consumat în minutul 17. Dennis Man a șutat puternic spre poarta oaspeților, dar fără să-i pună probleme portarului Dimitrievski.

Florin Tănase a deschis scorul în minutul 28. Căpitanul FCSB-ului  a primit o minge trimisă de Vlad Chiricheș de la 30 de metri, iar golgheterul Ligii 1, scăpat singur cu portarul advers, a marcat un un șut plasat, la colțul lung.

Nord-macedonenii au replicat după patru minute. Elmas a primit o pasă de la Pandev, dar șutul său a fost slab. Prima repriză s-a încheiat după o ocazie imensă ratată de tricolori.

Tănase a fost lovit de Musliu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. Marcatorul primului gol a solicitat penalty. Ovidiu Popescu a centrat în fața porții, după o degringoladă a defensive oaspete, dar Mihăilă nu a ajuns la balon.

Aflat la primul său meci în tricoul primei reprezentative, Valentin Mihăilă a înscris un gol superb, în minutul 50, cu un șut de la 23 de metri.

Macedonia de Nord a fost aproape de gol în minutul 74. Ademi a trimis din opt metri, dar Niță a reținut. Același Ademi a redus din diferență cu un șut din apropiere.

După doar două minute, nord-macedonenii au restabilit egalitatea prin Trajkovski, în urma unei greșeli a defensivei.

Ianis Hagi nu a fost de acord cu rezultatul de egalitate și a înscris pentru 3-2, în minutul 86.

Florin Tănase, Valentin Mihăilă și Ianis Hagi au înscris primele goluri pentru naționala României.

Macedonia de Nord a înscris în prelungiri, dar golul nu a fost validat pe motiv de offside.

Cele două echipe:

România: 1. Niţă – 4. Popescu, 15. Burcă, 6. Chiricheş., 11. Bancu – 18. Marin, 7. Stanciu (17. Bicfalvi ’76) – 20. Man (10. Maxim ’75), 19. Tănase (14. Hagi ’76), 23. Coman (21. Mihăilă ‘14) – 13. Keşeru (9. Puşcaş ’63). Selecţioner: Mirel Rădoi

Macedonia de Nord: 1. Dimitrievski – 2. Bejtulai, 6. Musliu, 4. Ristevski (14. Ibraimi ’88) – 13. Ristovski, 16. Nikolov (5. Ademi ’54), 17. Bardi, 8. Alioski – 21. Elmas – 10. Pandev (9. Trajkovski ’78), 23. Nestorovski (18. Stojanovski ’54). Selecţioner: Igor Angelovski.

Cartonaşe galbene: Mihăilă ’41, Bancu ’59, Maxim ‘90+2 / Nikolov ’36, Pandev ‘45+1, Alioski ’72, Stojanovski ’89

Programul meciurilor din grupa României:

25 martie 2021: România – Macedonia de Nord 3-2, Germania – Islanda 3-0, Liechtenstein – Armenia 0-1

28 martie 2021: Armenia – Islanda (ora 19:00), România – Germania (ora 21:45), Macedonia de Nord – Liechtenstein (ora 21:45)

31 martie 2021: Armenia – România (ora 19:00), Germania – Macedonia de Nord (ora 21:45), Liechtenstein – Islanda (ora 21:45)

2 septembrie 2021 (ora 21:45): Islanda – România, Liechtenstein – Germania, Macedonia de Nord – Armenia

5 septembrie 2021: Islanda – Macedonia de Nord (ora 19:00), România – Liechtenstein (ora 21:45), Germania – Armenia (ora 21:45)

8 septembrie 2021: Armenia – Liechtenstein (ora 19:00), Macedonia de Nord – România (ora 21:45), Islanda – Germania (ora 21:45)

8 octombrie 2021 (ora 21:45): Germania – România, Islanda – Armenia, Liechtenstein – Macedonia de Nord

11 octombrie 2021 (ora 21:45): România – Armenia, Islanda – Liechtenstein, Macedonia de Nord – Germania

11 noiembrie 2021: Armenia – Macedonia de Nord (ora 19:00), România – Islanda (ora 21:45), Germania – Liechtenstein (ora 21:45)

14 noiembrie 2021 (ora 19:00): Liechtenstein – România, Armenia – Germania, Macedonia de Nord – Islanda

La CM 2022 se califică direct primul loc din grupă, locurile secunde urmând să dispute baraje.

preliminariigolromaniarealitateavideovictorie1-0fotbalCMrădoi