Mircea Rednic a criticat arbitrajul din meciul cu FCSB: „În a doua repriză a intrat fratele lui Istvan. Meritam mai mult”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 20 ianuarie 2021, ora 00:10,
Mircea Rednic

Viitorul a încheiat la egalitate cu FCSB, 2-2, iar Mircea Rednic a declarat că echipa sa merita mai mult. Totodată, antrenorul echipei dobrogene a făcut referire și la arbitrajul lui Istvan Kovacs.

Poate meritam mai mult, nu pot decât să-mi felicit jucătorii. Timpul de refacere a fost mai scurt pentru noi, dar am stat bine în teren. Îmi pare rău că ne-am retras prea mult în repriza a doua și ei au ajuns în careu. Dar mă bucur că echipa a avut reacție.

Ținând cont că am jucat cu FCSB, pot spune că e un punct bun. Asta este situația, a plecat Gabi Iancu, Ghiță a fost suspendat, dar Mladen și Dobrosavlevici au jucat foarte bine.

În a doua repriză a intrat fratele lui Istvan (râde), dar nu contează, nu mai vorbim despre arbitraj. Păcat că n-am început bine repriza a doua, am greșit multe pase. Am luat un punct, orice punct e important. Nu e vorba de presiune, dar aici mereu se dorește performanța. Se muncește, nu se schimbă antrenorul dacă lucrurile merg bine„, a spus Rednic, după meciul cu FCSB, la Digi Sport.

Viitorul și FCSB au terminat la egalitate, scor 2-2, marți seara, la Ovidiu, în epilogul etapei a 17-a a Ligii I. Au marcat: C. Matei (18-penalty), Ely Fernandes (73) / Tănase (56-penalty), Dussault (71-autogol).

În urma acestui rezultat, FCSB ocupă primul loc în Liga I, cu 18 puncte, în timp ce Viitorul e pe 7, cu 22 de puncte. În runda următoare FCSB va evolua, pe teren propriu, cu FC Voluntari, iar FC Viitorul va juca în deplasare, cu Universitatea Craiova.