Mircea Lucescu, dezamăgit după meciul cu Barcelona: „Nu mi-a plăcut deloc acest lucru!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 25 noiembrie 2020, ora 09:51,
Mircea Lucescu

Dinamo Kiev a pierdut aseară pe teren propriu, scor 0-4, meciul cu Barcelona, din grupa G a UEFA Champions League!

Formația ucrainiană condusă de pe bancă de românul Mircea Lucescu (75 de ani), Dinamo Kiev, a pierdut în fața catalanilor, astfel că se vor lupta doar pentru locul al treilea, în grupa din care mai fac parte Barcelona, Juventus Torino și Ferencvaros.

La finalul partidei, Mircea Lucescu s- a arătat foarte dezamăgit de deznodământul partidei și este de părere că valoarea adversarului, dar și neatenția echipei sale au dus la scorul de pe tabelă.

„Jocul poate fi împărțit în două părți. Am avut o primă repriză bună, ne-am opus excelent jucătorilor lor de mare calitate, cu multă tehnică, și am blocat toate culoarele spre poarta noastră. Barcelona a avut un singur șut pe poarta noastră. În plus, am avut două șanse bune de a marca, însă ultima pasă a lipsit.

Dacă am fi marcat un gol, situația ar fi fost schimbată radical. Am reușit contraatacuri, dar graba ne-a împiedicat să înscriem.

Am început bine și prima repriză, însă am pierdut o minge la mijlocul terenului și am încasat gol. Apoi, a fost un moment în careul Barcelonei, unde s-a aflat Verbic. Am urmărit reluarea și cred că se putea da penalty. Jucătorii Barcelonei și-au folosit viteza și tehnica, reușind să producă ocazii. Am avut contraatacuri, așa cum a fost și în prima repriză, dar nu am putut finaliza.

După golul al doilea, venit după un corner, jucătorii au cedat. Chiar nu mi-a plăcut deloc. Am avansat fără a ne asigura și am lăsat zone descoperite în spate. La un moment dat, mă gândeam cât costă echipa Barcelonei de pe teren? Peste 400 de milioane de euro. Sunt jucători de mare clasă, care au demonstrat pe teren.

Acum, trebuie doar să luptăm pentru locul de Europa League și pentru meciurile rămase din campionat. Când rezultatul final e acesta, nu mai poți vorbi de alte lucruri, însă dacă am fi primit un penalty la 0-1 sau dacă am fi fructificat un contraatac la 0-0, situația ar fi fost complet diferită”, a spus Lucescu, citat de sport.ua.

Dinamo Kiev ocupă în acest moment locul 3 în grupa G din UEFA Champions League, cu doar un singur punct obținut în cele patru meciuri disputate. Ucrainienii se vor lupta pentru locul al treilea care asigură prezența în Europa League, cu maghiarii de la Ferencvaros.