Seară cu goluri multe în UCL! Primele patru echipe calificate în optimi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 25 noiembrie 2020, ora 01:38,
dinamo kiev barcelona

Primele meciuri din etapa a patra a grupelor UEFA Champions League au adus şi primele patru echipe calificate în optimile de finală ale competiţiei.

26 de goluri s-au înscris în cele opt partide disputate marţi seară în UEFA Champions League.

În Grupa E, Sevilla s-a impus cu 2-1 pe terenul ruşilor de la Krasnodar. Cu acelaşi rezultat a câştigat şi Chelsea în deplasare la Rennes. Cele două echipe învingătoare au adunat câte 10 puncte şi şi-au asigurat prezenţa în optimi.

În Grupa F, Dortmund a învins Club Brugge cu 3-0. Norvegianul Haaland a reuşit o dublă şi este jucătorul care ajunge cel mai repede la 15 goluri marcate în istoria competiţiei. Lazio a învins Zenit cu 3-1.

În Grupa G, Dinamo Kiev a pierdut la scor cu Barcelona. Catalanii s-au impus cu 4-0 după o primă repriză albă cu echipa lui Mircea Lucescu. Ferencvaros a fost aproape de o surpriză la Torino. Juventus s-a impus cu 2-1 după un gol înscris de Morata în minutul 92. Ronaldo marcase primul gol al italienilor. Portughezul a ajuns la 131 de goluri marcate în competiţie. Barcelona şi Juventus sunt în optimi, în timp ce Dinamo Kiev şi Ferencvaros, cu câte un punct, vor continua duelul pentru poziţia a treia.

Manchester United a învins Basaksehir cu 4-1 şi este lider în Grupa H, cu nouă puncte. În aceeaşi grupă, PSG a învins Leipzig cu 1-0, după un gol marcat de Neymar, din penalty. PSG şi Leipzig continuă cursa pentru optimi, ambele cu câte şase puncte.