Mihai Stoichiță, atenționat după acuzele aduse arbitrului de la meciul cu Ungaria U21! ”Păi nu au fost atingeri, au fost topoare”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 28 martie 2021, ora 12:13,

România U21 a ieşit învingătoare în etapa a 2-a a grupei A de la Campionatul European de tineret, împotriva Ungariei U21, scor 2-1.

Golurile partidei au fost marcate de către Csonka, în minutul 59, pentru Ungaria U21, respectiv Alex Măţan, în minutul 69, şi Alex Paşcanu, în minutul 87, pentru România.

Sursa foto: Profimedia Images

Directorul Comisiei Tehnice al FRF, Mihai Stoichiță, s-a aflat în tribună și a răbufnit la finalul meciului la adresa arbitrajului. L-a acuzat pe centralul partidei că a lăsat jocul mult prea liber și că nu a sancționat așa cum se cuvine intrările dure ale celor din echipa maghiară. În urma acestor remarci la adresa arbitrului, UEFA l-a avertizat pe oficialul FRF.

„Am strigat la el în timpul meciului și am fost atenționat de cei de la UEFA. I-am spus să îi fie rușine, da? Din tribună, ca un simplu spectator. Ce pot să-i fac? Să-l bat? Ce să-i fac? Răuvoitor a fost, asta a fost, răuvoitor!

Nu că a greșit că nu ne-a dat penalty, nu că a greșit la faultul ăla de la golul lor, dar au fost foarte multe decizii cu tentă ostilă împotriva noastră. Pot, efectiv, să folosesc cuvântul ăsta, ostil! Hai să zic că a greșit la alea două acțiuni, dar alte multe lucruri care s-au petrecut în teren, agresivitatea pe care a lăsat-o.

Ne plângeam că fotbalul seamănă cu baschetul, că se dă fault la orice atingere. Păi în seara asta nu au fost atingeri, au fost topoare. Incredibil! Asta nu mai e bărbăție, joacă la intimidare! Până la urmă, important e că băieții nu au căzut în plasa acestui arbitru”, a declarat Mihai Stoichiță, după meciul cu Ungaria U21.

Sursa foto- Profimedia Images

După disputa cu Ungaria U21, România U21 va da piept în ultimul meci al grupei cu Germania U21, pe data de 30 martie.