Olimpiu Moruţan, criticat după ce România U21 a învins Ungaria U21: ,,Să joace pentru echipă! Vrea să fie vândut, să-şi ia bani mulţi”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 27 martie 2021, ora 23:57,
Romania u21, morutan, matan

România U21 a ieşit învingătoare în etapa a 2-a a grupei A de la Campionatul European de tineret, împotriva Ungariei U21, scor 2-1.

Golurile partidei au fost marcate de către Csonka, în minutul 59, pentru Ungaria U21, respectiv Alex Măţan, în minutul 69, şi Alex Paşcanu, în minutul 87, pentru România.

Sursa foto- Profimedia Images

Dumitru Dragomir, fost preşedinte LPF, a comentat prestaţia micilor ,,tricolori” din această seară. Dragomir îl trage de urechi pe Olimpiu Moruţan, pe care îl vede un fotbalist individualist.

,,Băi, Moruţan dacă nu-i spune cineva să joace pentru echipă. El vrea să joace pentru el, să fie vândut, să îşi ia bani mulţi. Să stea dracu’ liniştit! Altfel nu dă doi bani nimeni pe el. Să-l cheme Gigi la raport? Băi băiatule, îţi bagi joc de carieră? Nu joacă nicăieri în lume dacă face treaba asta.

Arbitrajul? Cred că e bolnav omul, trebuie un consult medical la arbitru. Nu mai sunt bani, nu s-au făcut încasări, de-aia au scos VAR-ul. Vlad a fost cel mai bun din teren, că a scos pe final de meci. El şi piticul ăsta, Măţan. A dat-o bine, ce mai…

Mi-au plăcut fundaşii centrali amândoi şi fundaşul stânga Boboc. Ganea în primul meci a jucat extraordinar, nici azi nu a făcut-o rău, chiar dacă îl critică unii. Eu zic că nu ne bat nemţii la tineret, aşa cum nu ne-au bătut olandezii, iar olandezii s-ar putea să îi bată pe nemţi. Echipa Olandei e echipă bună, să ştiţi. Fugi dom’le, Ciobotariu e cel mai bun. A scos, a băgat.”, a declarat Dumitru Dragomir, pentru ProSport.

Sursa foto: Profimedia Images

În urma acestui rezultat, România U21 se află pe locul 1 în grupa de calificare, cu 4 puncte acumulate din două partide disputate.

De cealaltă parte, Ungaria U21 se află pe poziţia a 4-a, cu 0 puncte acumulate în urma celor două jocuri disputate până acum.

După disputa de azi cu Ungaria U21, România U21 va da piept în ultimul meci al grupei cu Germania U21, pe data de 30 martie.

Citeşte şi VIDEO | România U21, victorie pe final cu Ungaria U21! Arbitrul partidei i-a exasperat pe ,,tricolorii” lui Mutu