EXCLUSIV | Mesajul lui Stelea pentru „tricolorii” mici, după eliminarea de la EURO 2021: „Nu le-am fost inferiori nemților”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat marți, 30 martie 2021, ora 22:40,
BOGDAN STELEA

Naționala de fotbal Under 21 a României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a terminat la egalitate cu echipa Germaniei, scor 0-0.

Fostul internațional român Bogdan Stelea (53 de ani) spune că „tricolorii” mici au părăsit cu fruntea sus EURO 2021.

Mie mi-a plăcut foarte mult naționala de tineret, nu doar la meciul cu Germania, ci la tot Campionatul European.

România U21. Foto: Marton Monus/dpa (Profimedia)

Se vede că băieții au avut un plan pe care l-au respectat, iar din punct de vedere tehnic nu au fost deloc inferiori nici Olandei și nici Germaniei.

Astăzi, la nivel de joc nu am fost sub Germania sub nicio formă. S-a creat o presiune în plus din cauza rezultatului obligatoriu pentru că era nevoie de un gol. Ne-a lipsit puțină șansă, iar în ultimele 20 de minute ne-a lipsit puțină agresivitate, dar asta poți să faci dacă adversarul îți permite. Germania e o echipă bună, s-a văzut, dar noi nu am fost cu nimic inferiori lor„, a declarat Bogdan Stelea, în exclusivitate, la Realitatea Sportivă.

Bogdan Stelea are în palmares 91 de prezențe la prima reprezentativă (perioada 1988-2005).

Bogdan Stelea. Foto: AFP PHOTO ERIC CABANIS

România U21 a fost neînvinsă dintr-o grupă cu Germania (0-0), vicecampioana europeană, Olanda (1-1) şi Ungaria (2-1). În celălalt meci, Olanda a învins Ungaria cu 6-1 îşi s-a calificat în sferturile de finală, alături de Germania.