EXCLUSIV | Duckadam știe ce i-a lipsit României U21 în duelul cu Germania U21: „Suntem inferiori la acest capitol”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 30 martie 2021, ora 22:28,
Romania Măţan

Reprezentativa de tinerat a României a remizat în ultimul meci din Grupa A cu Germania, scor, 0-0, iar formație condusă de Adrian Mutu a ratat prezența în sferturile de finală a Campionatului European.

După 90 de minute, echipa lui Mutu a terminat la egalitate cu nemţii, scor 0-0, după ce Alex Măţan a trimis mingea în bară, iar Nmecha a ratat un penalty pentru Germania.

Helmut Duckadam, fostul mare portar al Stelei este de părere că „tricolorii” mici s-au descurcat foarte bine la aceste turneu final. Eroul de la Sevilla, Helmut Duckadam îl felicită pe selecționeul Adrian Mutu, pentru abordarea și tactica folosită pentru aceste trei meciuri. Legenda roș-albaștrilor crede că în momentul de față asta este valoarea fotbalului românesc și consideră că România are nevoie de jucători cu talie, atât la seniori cât și la echipa națională de tineret.

Helmuth-Duckadam

„Un meci bun cel puțin în repriza a doua, eu zic că echipa noastră s-a descurcat foarte bine. Nu rămâne decât să îi felicit pentru cele trei jocuri, cred că au făcut un turneu final foarte bun. În primul rând am avut de câștigat o generație, vine încă o generație din spate și cred că avem fotbaliști foarte buni, care cu siguranță doi trei o să îi vedem și la echipa de seniori.

Sursa foto: Profimedia Images

Eu cred că am făcut o figură frumoasă și îl felicit și pe Adrian Mutu pentru abordare, pentru tactica care a avut-o. Cred că aici ne este valoarea, ne-am depășit-o puțin. Pe viitor cred că antrenorii ar trebui să se concetreze și pe fizicul jucătorilor pentru că am văzut atât la echipa națională de seniori cât și la cea de tineret suntem inferiori din acest punct de vedere, al forței, al înălțimii jucătorilor.

În afară de fundașii centrali practic suntem o echipă mică din punct de vedere fizic și aici avem de suferit. S-a văzut și astăzi, lupta unu la unu a fost câștigată practic de adversar.

Fizic am stat foarte bine, nu stăm bine la înălțime, cred că avem jucători scunzi, practic orice minge aeriană este câstigată de adversar. Mățan, Moruțan putem să îi numărăm pe țoti, iar practic echipa de seniori la fel, Marin, Stanciu, Hagi, Man deci sunt jucători scunzi. De aici avem probleme și în campionatele străine pentru că nu suntem egali ca forță fizică.” a declarat Helmut Duckadam în exclusivitate pentru Realitatea Sportiva.

În urma rezultatului din această seară de la Budapesta, România termină pe locul 3 în grupa A a Campionatului European Under 21.