Liviu Ciobotariu, după victoria în fața liderului: „Am studiat bine adversarul! Am fost organizați în defensivă”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 15 februarie 2021, ora 00:36,
Liviu Ciobotariu

FC Hermannstadt s-a impus la limită în fața liderul campionatului, FCSB, scor, 1-0.

Unicul gol al meciului a fost marcat din lovitură de la 11 metri, în minutul 13 de brazilianul Romario.

Liviu Ciobotariu, antrenorul sibienilor a declarat la sfâșitul partidei de la Mediaș că a studiat foarte bine echipa pregătită de Toni Petrea și elevii săi au făcut un joc bun din punct de vedere tactic.

„O victorie de moral. Sincer, aşteptam de mult această victorie. O victorie care ne aduce un moral mai bun, pentru că în ultimele partide am tot avut evoluţii oscilante, bune în prima parte a jocului, după care am căzut în a doua parte. Astăzi am făcut un joc foarte bun, am fost foarte bine organizaţi defensivi, ne-am creat trei, patru ocazii clare de a marca. Am avut şi şansă în repriza a doua, dar vreau să-mi felicit sincer jucătorii pentru modul cum au crezut în victorie, cum s-au luptat, cum au gestionat fiecare minut al jocului. Sunt bucuros pentru cele trei puncte, sper să fie un început pentru noi. Sunt trei puncte pe care le aşteptam de mult timp.

Ei au jucat, au luptat şi au înţeles indicaţiile tactice. Am studiat bine adversarul, ştiam că sunt o echipă cu mobilitate bună în mijlocul terenului şi care creează în benzi, de aceea am jucat cu Belu şi Măţel în dreapta. Puteam să mai marcăm pe contraatac, dar nu am fost inspiraţi la finalizare. Referitor la Bagaric, de când am venit am fost în căutări. Am încercat cu Ante Aralica, cu Karanovic, la un moment dat am studiat jocul lui Bagaric de atacant şi am considerat că e punctul nostru forte pentru acest joc şi iată că ne-a ieşit. Ne bucurăm azi, de mâine începem să ne pregătim pentru jocul cu Craiova”, a declarat Liviu Ciobotariu la finalul meciului.

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt a urcat pe locul 14 cu 22 de puncte adunate în 23 de partide disputate din sezonul regulat.