VIDEO | Roller-coaster de emoții la Praga! Simona Halep a învins-o pe Polona Hercog în primul tur

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 11 august 2020, ora 16:25,
halep
halep

Update: Victorie pentru Simona Halep în primul tur de la Praga! În următorul meci, românca va juca împotriva Barborei Krejcikova.

Update, 6-6: Polona revine din nou. Vom avea tie-break în decisiv!

Update, 6-5: Meciul este aproape de final! Simona servește din nou pentru victorie!

Update, 5-5: Incredibil! Simona comite mai multe greșeli, iar Polona revine din nou.

Update, 5-4: Roller-coaster de emoții la Praga! Polona revine din nou și va servi pentru a rămâne în meci.

Update, 5-3: Break Simona! Halep va servi pentru victorie!

Update, 4-3: Halep profită de greșelile lui Hercog și conduce din nou în setul decisiv.

Update, 3-3: Simona are probleme serioase! Polona câștigă game-ul și revine de la 3-1 la 3-3.

Update, 3-2: Hercog revine în meci și câștigă pe serviciul Simonei.

Update, 3-1: Break Simona! Polona nu i-a pus niciun fel de problemă sportivei române.

Update, 2-1: Simona a condus cu 40-0, însă Hercog i-a dat mari bătăi de cap, după ce a revenit și a fost foarte aproape să câștige. În cele din urmă, Halep a controlat ritmul și a câștigat game-ul.

Update, 1-1: Polona revine în meci și câștigă primul game din setul decisiv.

Update, 1-0: Simona începe foarte bine în setul decisiv! Halep câștigă game-ul și întrerupe seria de 6 game-uri consecutive câștigate de Hercog.

UPDATE | Polona Hercog se impune cu 6-1 în setul secund și restabilește egalitatea. Învingătoarea se va decide în setul decisiv.

UPDATE | Simona Halep arată o formă de zile mari la Praga! Românca și-a adjudecat primul set cu un categoric 6-1.

UPDATE | A început partida!

Simona Halep debutează, marţi, la turneul de la Praga, la simplu, unde o va întâlni pe Polona Hercog din Slovenia, locul 46 WTA.

Românca ar fi trebuit să joace luni, la dublu, însă partida nu s-a disputat din cauza ploii.

Pentru Simona Halep, acesta va fi primul meci după întreruperea circuitului feminin cauzată de pandemia de coronavirus.

Fostul lider mondial a evoluat ultima dată la 22 februarie. A învins-o, atunci, în finala turneului de la Dubai, pe Elena Ribakina din Kazahstan, scor 3-6, 6-3, 7-6 (7/5).

simona-halep-Elena-Ribakina

Întâlnirea dintre Simona și Hercog va fi a treia de pe arena centrală. Meciuri sunt programate să înceapă de la ora 11.00, ceea ce înseamnă că jucătoarea nostră nu va intra pe teren mai devreme de ora 14:00.

Tot marţi, de la ora 11.00, este programată întâlnirea Irina Begu, locul 82 WTA – Anastasija Sevastova (Letonia), lcoul 43 WTA.