Halep joacă finala la Roma după un meci incredibil cu Muguruza! Victorie în trei seturi pentru româncă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 20 septembrie 2020, ora 14:45,
halep victorie Roma semifinale

Numărul doi mondial a câștigat prima semifinală a turneului de la Roma. S-a impus după două ore și 14 minute în fața spanioloaicei, scor 6-3, 4-6, 6-4.

Iată cum a fost desfășurarea partidei româncei contra adversarei care o învingea în aceeași fază a competiției la Australian Open.

Set 3

Game 10: Două duble greșeli ale lui Muguruza o duc în finală pe Halep, 6-4 este scorul în ultimul set

Game 9: Break la zero făcut de Muguruza care vine foarte aproape de Halep, avem peste două ore de joc în semifinalele de la Roma, 5-4

Game 8: Muguruza oprește o altă serie de 4 breakuri consecutive în meci, 5-3

Game 7: Halep întârzie să pună capăt disputei pierzând încă o dată un game pe propriul serviciu, 5-2

Game 6: Simona face din nou breakul și este la un pas de a treia sa finală la Roma, 5-1

Game 5: Muguruza își mai dă o șansă la o posibilă revenire cu primul game game câștigat din acest set, 4-1

Game 4: După un game foarte disputat, Halep are câștig de cauză și victoria se apropie pentru româncă, 4-0

Game 3: Românca este acum într-un moment foarte bun, reușind să se desprindă de adversară, 3-0

Game 2: Muguruza face din nou o dublă greșeală care se dovedește a fi decisivă, iar Halep reușește breakul, 2-0

Game 1: Halep întrerupe seria de gameuri reușite de Muguruza, încă o dată româncă izbutește să câștige primul game dintr-un set, 1-0

Set 2

Game 10: Muguruza egalează situația la seturi cu un game alb, actul secund a durat 45 de minute, 4-6

Game 9: Halep nu se regăsește și adversara reușește să mai facă un break, ceea ce o apropie de câștigarea actului secund, 4-5

Game 8: Muguruza câștigă cel mai lung game al setului secund și egalează situația pe tabelă, 4-4

Game 7: Încă o dată Muguruza revine și asistăm la al patrulea break la rând în meci, 4-3

Game 6: Break reușit de Simona după ce adversara a fost ajutată de două ori de banda fileului pentru a obține două puncte, 4-2

Game 5: Rebreak rapid al spanioloaicei care anulează avantajul luat mai devreme de româncă, 3-2

Game 4: Dublă greșeală a adversarei care o face pe Simona să reușească primul break din setul 2, 3-1

Game 3: Simona revine în avantaj după ce Muguruza a avut o minge de break, 2-1

Game 2: Muguruza restabilește egalitatea cu un game câștigat fără prea mari emoții, 1-1

Game 1: Simona începe și setul secund foarte bine cu un game câștigat. Actul al doilea a început cu o ușoară întârziere pentru că Muguruza a primit îngrijiri medicale, 1-0

Set 1

Game 9: Muguruza greșește decisiv și Halep câștigă setul 1 în 38 de minute , 6-3

Game 8: Break la zero reușit de Muguruza după ce Simona s-a relaxat puțin, românca păstrează încă un avantaj important, 5-3

Game 7: Muguruza are o tresărire de orgoliu și rămâne în set, 5-2

Game 6: Numărul doi mondial este suficient de concentrată și își valorifică din nou serviciul, 5-1

Game 5: Halep este de neoprit în acest prim act, încă un break reușit cu care se apropie de câștigarea setului , 4-1

Game 4: Halep salvează incredibil trei mingi de break ale spanioloaicei și menține diferența pe tabelă în favoarea sa, 3-1

Game 3: Muguruza câștigă un game foarte lung, în care Simona a avut șansa de face din nou breakul, 2-1

Game 2: Halep își mărește avantajul după ce salvează o minge de break a adversarei sale, 2-0

Game 1: Simona începe excelent cu break în chiar primul game al jocului, 1-0

Simona Halep o întâlnește pe Garbine Muguruza, într-un duel care poate să o aducă pe româncă pentru a treia oară în finala competiției. Precedentele două au fost pierdute în 2017 și 2018, iar Simona a afirmat chiar după meciul cu Putintseva că își dorește foaret mult trofeul de la Foro Italico. Dacă Simona a stat pe teren doar 49 de minute în duelul contra sportivei din Kazakhstan în sferturile de finală, adversara ei de astăzi a tras din greu pentru calificarea în semifinale.

Două ore și 21 de minute a durat confruntarea ei cu Azarenka, decisă după trei seturi. Halep are doar două victorii din 7 întâlniri directe cu Muguruza. Interesant este că ambele succese ale constănțencei au fost înregistrate la singurele confruntări pe zgură dintre cele două. La fel ca și Halep, spanioloaica are în palmares două titluri de Grand Slam, un titlu la Roland Garros și unul la Wimbledon.