VIDEO | Calificare de poveste pentru FCSB în Europa League! 12 goluri și lovituri de departajare în Serbia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 18 septembrie 2020, ora 00:40,
man-topola-fcsb

Rezumat Backa Topola – FCSB 6-7 (4-4 după 90 de minute, 6-6 după 120 de minute, 4-5 la loviturile de departajare)

UPDATE 00:45 Calificare de poveste pentru FCSB! ‘Roș-albaștrii’ se impun la loviturile de departajare cu 5-4, în fața sârbilor de la Backa Topola. Dennis Man a transformat ultima lovitură de la 11 metri.

FCSB merge în turul trei preliminar al Europa League! Deși a greșit la majoritatea golurilor primite în cele 120 de minute, portarul Ducan a apărat o lovitură de departajare.

UPDATE 00:32 S-au încheiat cele 120 de minute! 6-6! Urmează loviturile de departajare. Este un meci istoric pentru FCSB, rămâne de văzut dacă în sens pozitiv sau negativ.

Să nu uităm că FCSB a primit două goluri deși avea două superioritate numerică pe teren.

UPDATE 00:26 GOL pentru Backa Topola! 6-6! Tomanovic a înscris în minutul 117.

UPDATE 00:17 GOL pentru FCSB! 5-6! A înscris Adi Petre în minutul 108. Meci de povestit nepoților! 😀

UPDATE 00:12 GOL pentru Backa Topola! 5-5! A înscris Tumbasevic în minutul 105+1. Meci de poveste în Serbia! FCSB primește gol cu doi oameni în plus.

UPDATE 00:11 GOL pentru FCSB! 4-5! A înscris Dennis Man în minutul 105.

UPDATE 00:08 Încă o eliminare pentru Backa Topola! Siladji a primit cartonașul roșu în minutul 103. FCSB are doi jucători în plus pe teren!

UPDATE 00:03 Ocazie imensă pentru Backa Topola! Siladji a scăpat singur cu portarul, dar Ducan a avut o intervenție extraordinară!

UPDATE 23:55 A început prima repriză de prelungiri. FCSB putea să mai facă o schimbare, dar nu mai are niciun jucător pe banca de rezerve!

UPDATE 23:52 S-a încheiat timpul regulamentar! Meci de infarct în Serbia! 4-4! Urmează reprizele de prelungiri.

UPDATE 23:49 GOL pentru Backa Topola! 4-4! Situație incredibilă! Cu un om în plus, FCSB a rezistat doar un minut în avantaj. Tomanovic a înscris în minutul 90+4.

UPDATE 23:48 GOL pentru FCSB! 3-4! Sârbii și-au dat autogol în minutul 90+3!

UPDATE 23:27 Probleme mari pentru Florinel Coman! ‘Mbappe de România’ s-a accidentat și a fost înlocuit cu Horșia. FCSB a făcut toate schimbările!

UPDATE 23:19 GOL pentru FCSB! 3-3! A înscris Dennis Man de la 11 metri.

UPDATE 23:18 Penalty pentru FCSB! Florinel Coman a fost faultat în careu.

UPDATE 23:16 Ocazii uriașe pentru FCSB! Un fundaș sârb, apoi portarul au respins mingea de pe linia porții.

UPDATE 23:07 GOL pentru Backa Topola! 3-2! A înscris Lukic în minutul 51, după o eroare gravă a portarului Ducan. Bucuria românilor a durat mai puțin de un minut!

UPDATE 23:06 GOL pentru FCSB! 2-2! A înscris Dennis Man în minutul 50.

UPDATE 23:02 A început repriza a doua! Schimbare la FCSB: a ieșit Buziuc și a intrat Robert Ion. ‘Roș-albaștrii’ mai au un singur jucător pe banca de rezerve, pe Horșia.

UPDATE 22:48 S-a încheiat prima repriză! Backa Topola – FCSB 2-1

UPDATE 22:43 Backa Topola va juca în inferioritate numerică din minutul 44! Ponjevic a primit două cartonașe galbene într-un interval de 10 minute.

UPDATE 22:25 GOL pentru FCSB! 2-1! A înscris Florinel Coman în minutul 25.

UPDATE 22:20 Schimbare la FCSB! A ieșit Pantea și a intrat Adi Petre. Totul sau nimic pentru ‘roș-albaștri’!

UPDATE 22:14 GOL pentru Backa Topola! 2-0! A marcat Duronjic în minutul 14.

UPDATE 22:10 GOL pentru Backa Topola! 1-0! A înscris Milicevic în minutul 11.

UPDATE 22:05 Ocazie pentru FCSB! Florinel Coman a șutat din unghi, din banda stângă, dar portarul a respins mingea.

UPDATE 22:01 A început meciul!

UPDATE 21:10 Șanse mici pentru FCSB în această seară! ‘Roș-albaștrii’ au o formulă de start improvizată, mai ales în apărare, cu mulți jucători tineri.

Backa Topola (4-4-2): Filipovic – Balaz, Antonic, Babic, Ponjevic – Zec, Tomanovic, Trumbasevic, Milicevic – Duronjic, Lukic

Rezerve: Jorgic, Santrac, Siladji, Banjac, Djuric, Stanojev, PetrovicRezerve: Jorgic, Santrac, Siladji, Banjac, Djuric, Stanojev, Petrovic

Antrenor: Zoltan Sabo

FCSB (4-3-3): Ducan – Crețu, Simion, Briceag, Pantea – Moruțan, Perianu, Panțîru – Man, Buziuc, Fl. Coman

Rezerve: Ad. Petre, R. Ion, Horșia

Antrenor: Toni Petrea

#UEL #turul2 #fktscfcsb⚽️❤️?Aceasta este echipa roș-albaștrilor în meciul cu FK TSC, din turul 2 preliminar al UEFA Europa League, care va începe la 22:00 (ora României), în direct la LookPlus & LookSport.

Publicată de FCSB pe Joi, 17 septembrie 2020

Roș-albaștrii se confruntă cu o problemă pe care nimeni nu și-ar fi dorit-o înaintea unui meci european.

În ultimele trei zile, 18 cazuri de coronavirus au fost anunțate în rândurile echipei antrenate de Toni Petrea. Iar jumătate dintre cei pozitivi sunt fotbaliști. Fără aproape o echipă la dispoziție și fără antrenorul principal pe bancă, câștigătoarea Cupei din sezonul trecut încearcă să treacă de Backa Topola, o echipă aflată în premieră în competițiile continentale. Sârbii au și avantajul terenului propriu în condițiile în care meciurile din preliminariile Europa League din acest sezon se joacă într-o singură manșă.

Bogdan-Vintilă-fcsb

FCSB a trecut de armenii de la Shirak în primul tur, în timp ce adversarii lor de astăzi au trecut în deplasare de moldovenii de la Petrocub Hâncești. Man & Co încearcă să revină în grupele Europa League după ce în ultimele două sezoane acest obiectiv a fost ratat. În 2018, FCSb a fost învinsă de Rapdi Vienna, în timp ce anul trecut a fost eliminată de Guimaraes, de fiecare dată în play-off-ul competiției. De altfel, Man și-a încurajat coechipierii înaintea partidei din această seară printr-o postare pe rețelele de socializare

În condițiile absențelor primul 11 al celor de al FCSB diseară ar putea fi următorul: Ducan – Crețu, Perianu, Briceag, Panțîru – Moruțan, Simion, Horșia – Man, Ad.Petre, Fl. Coman