Barcelona – Real Madrid 2-2. Catalanii fac egal în 10 oameni și rămân neînvinși în La Liga!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 06 mai 2018, ora 21:08,
Benzema bucurie

UPDATE: Barcelona are un avans de 12 puncte față de Atletico Madrid, în timp ce Real mai speră să prindă pe ultima sută de metri locul 2 în La Liga.

Finalul meciului. Zidane rămâne neînvins pe Camp Nou, iar Barcelona continuă parcursul fără înfrângere în acest sezon de La Liga.

Min. 75: PENALTY REFUZAT REALULUI! Marcelo este faultat în careu de Jordi Alba, însă jocul este lăsat să continue.

Min. 73: GOOOOL REAL! Asensio îi trimite bine lui Bale, iar galezul înscrie cel mai frumos gol al meciului, cu un șut care nu-i lasă nicio șansă lui Ter Stegen.

OCAZIE BARCELONA! Messi e aproape de gol, argentinianul trage bine, spre colțul lung, însă Navas este iar la post și respinge în corner.

Min. 58: Iniesta este schimbat de Valverde, în aplauzele suporterilor Barcelonei. În locul mijlocașului intră Paulinho.

Min. 53: GOOOOL BARCELONA! Suarez îl faultează clar pe Varane, jocul continuă, balonul ajunge apoi la Messi, care înscrie superb pentru 2-1. Argentinianul nu mai marcase într-un El Clasico pe Camp Nou din 2012 încoace.

Min. 46: Începe repriza secundă. RONALDO este SCHIMBAT de Zidane! În locul lui Cristiano intră Asensio.

Sergi Roberto este ELIMINAT după ce îl lovește în față pe Marcelo! Barcelona rămâne în 10 oameni chiar înaintea pauzei.

Final de repriză cu multă tensiune! Messi este avertizat pentru un fault dur comis asupra lui Ramos. În plus, fundașul Realului și Suarez văd și ei galben, după un conflict.

Min. 40: Benzema încearcă să înscrie cu o execuție pretențioasă, dar balonul nu prinde cadrul porții.

Real e mai periculoasă în ultimele minute, Ronaldo a ratat două ocazii pentru madrileni, însă scorul rămâne egal pe Camp Nou: 1-1.

INFO: Ajuns la golul cu numărul 18 în El Clasico, Ronaldo l-a egalat azi pe legendarul Di Stefano.

Min. 15: GOOOOL REAL! Benzema trimite în fața porții după centrarea lui Kroos, iar Ronaldo egalează din fața porții.

INFO: Luis Suarez este la al 6-lea gol în El Clasico.

Min. 10: GOOOL BARCELONA! Contraatac superb al oaspeților, Sergi Roberto centrează pentru Suarez, iar vârful uruguayan deschide scorul pe Camp Nou.

Min. 4: Suarez e aproape să înscrie, însă Varane intervine excelent și balonul se duce în corner.

INFO: Coregrafia de pe Camp Nou

Min. 1: Începe marele meci dintre Barcelona și Real! Pe Camp Nou avem al 238-lea El Clasico.

UPDATE 21:14. Cum arată Real Madrid: Navas – Nacho, Varane, Ramos, Marcelo – Modric, Casemiro, Kroos – Bale, Benzema, Ronaldo

UPDATE 21:10. Andres Iniesta este titular în ultimul El Clasico din cariera sa. În total, a adunat 38, la fel ca Messi și Ramos.

Echipa de start a Barcelonei: Ter Stegen – S. Roberto, Pique, Umititi, Alba – Coutinho, Rakitic, Busquets, Iniesta – Messi, Suarez

Campioană în Spania, Barcelona promite spectacol în fața rivalei Real Madrid, care e cu gândul mai mult la finala Ligii Campionilor, acolo unde va da peste Liverpool.

În plus, echipa lui Valverde își propune să termine sezonul neînvinsă, unul în care marea dezamăgire a fost reprezentantă de faptul că Barcelona a fost eliminată surprinzător de Roma, în sferturile Ligii Campionilor.

Barcelona, victorie clară pe Bernabeu

Catalanii au strâns până acum 41 de meciuri fără înfrângere, iar în tur, la Madrid, Barcelona s-a impus fără emoții, scor 3-0, prin golurile marcate de Suarez, Messi și Vidal.

ECHIPELE PROBABILE:

Barcelona: Ter Stegen – Sergi Roberto, Pique, Umtiti, Alba – Coutinho, Rakitic, Busquets, Iniesta – Messi, Luis Suarez

Real Madrid: Navas – Nacho, Vallejo, S. Ramos, Marcelo – Modric, Casemiro, Kroos – Asensio – Ronaldo, Bale