Leipzig este a doua semifinalistă din Liga Campionilor! Golul victoriei, marcat în minutul 88

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 14 august 2020, ora 01:45,
leipzig-liga-campionilor

RB Leipzig a obținut calificarea, joi seară, la Lisabona, în semifinalele Ligii Campionilor. Nemții au trecut în sferturile de finală de Atletico Madrid, scor 2-1.

Formația din Germania a deschis scorul în minutul 51, prin Olmo, și a condus pe tabelă până în minutul 71, când Joao Felix a restabilit egalitatea dintr-o lovitură de pedeapsă.

Golul care a dus-o pe Leipzig în semifinalele UCL a fost marcat de Adams, când mai erau doar două minute din timpul regulamentar de joc.

În semifinale RB Leipzig va întâlni Paris Saint-Germain, care a trecut în sferturi de Atalanta, scor 2-1.

Vineri şi sâmbătă, vor avea loc, la Lisabona, sferturile de finală FC Barcelona (Spania) – Bayern München (Germania) şi Manchester City (Anglia) – Olympique Lyon (Franţa).

Semifinalele au loc la 18 şi 19 august, iar finala în 23 august, tot la Lisabona.