Jurnaliştii americani, reacţie tranşantă, după meciul Halep – Williams: ,,A expediat-o şi a răzbunat eşecul din 2019”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 16 februarie 2021, ora 19:44,
(SP)AUSTRALIA MELBOURNE TENNIS AUSTRALIAN OPEN DAY 9

Simona Halep a fost eliminată astăzi din primul Grand Slam al anului 2021, în faza sferturilor de finală, după ce a fost învinsă de Serena Williams.

Numărul 2 WTA a pierdut în două seturi cu sportiva din SUA, scor 3-6, 3-6, la capătul unui meci care a durat mai puţin de o oră şi jumătate.

Simona Halep. Sursa foto: Profi Media

După meciul de la Australian Open, jurnaliştii de la The New York Times au lăudat prestaţia Serenei Williams. Aceştia spun că victoria cu Halep a venit din dorinţa de revanşă pentru ceea ce s-a întâmplat în 2019, când Simina a câştigat la Wimbledon, scor 6-2, 6-2.

,,Williams a expediat-o pe Simona Halep și a răzbunat înfrangerea rușinoasă din întâlnirea precedentă. Ce urmează? O semifinală de vis cu Osaka.

Sursa foto: Profimedia Images

Serena Williams nu a lăsat-o pe Simona Halep să o oprească, din nou, din drumul spre trofeul de Grand Slam cu numărul 24. Vara anului 2019 pare atât de îndepărtată, însă Williams nu a uitat cum a reușit atunci să câștige doar patru game-uri contra Simonei Halep, la All-England Club.„, au scris americanii.

Dacă Simona Halep ar fi trecut astăzi mai departe de Serena Williams, în semifinalele competiţiei ar fi întâlnit-o pe Naomi Osaka, care a trecut în două seturi de Su-Wei Hsieh, scor 6-2, 6-2.

Sursa foto: Paul Marr (Profimedia Images)

Pentru sportiva din România urmează, după eliminarea de la Australian Open, o pauză de două săptămâni, înainte de turneul de la Qatar, care se va desfăşuar în perioada 1-6 martie.

Australian Open a început pe data de 8 februarie şi se va încheia pe 21 februarie, după ce turneul a fost amânat de mai multe ori din cauza pandemiei de Coronavirus.

Citeşte şi Simona Halep părăsește Australian Open! Serena se impune în două seturi identice

the new york timesserena williamswtarealitateagrand slamaustralian opensimona halep